T, Oorlog remt en versnelt In de jaren dertig waren vooral tussen de grote steden en het zogenaamde ‘middennet’ in Nederland al diverse spoorlijnen elektrisch gemaakt. Ook Alkmaar-Amsterdam werd in 1931 geëlektrificeerd. De Tweede Wereldoorlog zorgde voor een onderbreking van dit moderniseringsproces. Maar deze wereld brand was daarna juist een katalysator en zorgde voor versnel ling van de investeringen. In de oorlogsperiode waren spoortra jecten een belangrijk doel van geallieerde vliegtuigen. Ook het station Schagen moest in september 1944 een verwoestende luchtaanval ervaren. Toen de kruitdampen in mei 1945 waren opgetrokken was het Nederlandse spoorwegnet op veel plaat sen in een belabberde conditie. De Nederlandse Spoorwegen namen het verstandige besluit om niet alleen te renoveren en te repareren, maar waar mogelijk ook gelijktijdig elektrificatie aan te brengen. De meeste spoortrajecten moesten immers toch op de schop gezien de oorlogsschade. Men maakte van de nood een deugd. Hierdoor begon na 1945 een indrukwekkend programma van elektrificatie. Een groot aantal spoorlijnen werd tussen 1948 en 1958 voor het eerst onder draad gebracht. In 1958 was ‘onze’ Schagen lijn Den Helder-Alkmaar hekkensluiter in dit grote moderniseringsprogramma. Daarmee was eind jaren vijftig het gehele hoofdspoorwegennet ingericht op elektrisch rijden. Op In de loop van de jaren zestig wordt het type Plan V (ook wel Materieel '64 genoemd) een veel gebruikt treinstel. 7 Aanbrengen van bovenleiding in 1958 bij Schagen, achter de Thorbeckestraat. Nx

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 7