De Haas was een sportieve vent Max Euwe Hiermee is over boksen in Schagen niet het laatste woord gezegd. Eind jaren dertig waaide over Nederland een gure wind van over de oostgrens, waar de Duitse jeugd door de Führer onder meer met bokslessen werd voorbereid op de Tweede Wereldoorlog. Zie de afbeelding van het krantenknipsel op de volgende pagina. Dat vroeg om een reactie. Vanuit de vader landse krijgsmacht werd eveneens gewezen op de weerbaarheid door boksen verkregen. Landelijk herleefde de interesse in de bokssport, vooral onder jongeren. Ook in Schagen begonnen weer wat knuisten te jeuken. Op 16 j anuari 1938 kwamen leden van de Heldersche Boksbond in hotel Igesz een demonstratie geven met het doel in Schagen weer een vereniging van de grond te tillen De man achter dit initiatiefwas Martin de Haas, die in vennootschap met zijn schoonvader Gerrit Anneveldt aan het Laanplein een fietsenwinkel dreef, waar ook radio’s, wasmachines en sportartikelen te koop waren. De Haas was een sportieve vent, regionaal bekend als verdediger in het eerste elftal van de voetbalvereniging Schagen. De oprichtingsverga dering die hij uitschreef trok veel jongeren, ook uit omliggende dorpen als Schagerbrug, ‘t Zand, Wieringerwaard en Dirkshorn. De zaal kreeg voorgehouden dat het amateurboksen een faire sport was en geen dekmantel voor straatvechters en ruziezoe kers. Wie boksen als iets minderwaardigs zag moest bedenken dat de Nederlandse wereldkampioen schaken Max Euwe, een bokstraining en op de discipline en zelfbeheersing die de beoefenaren kregen bijgebracht. Maar aan uithangbord Bep van Klaveren was dat niet afte zien. Die mepte zijn tegenstanders het liefst ‘te pleuris’, zoals hij het noemde. Hij had zelfs drie maanden in de bak gezeten omdat hij zijn vrouw buiten westen had geslagen. De Schager Courant liet in de rubriek ‘Voor onze jeugd’ ene Z, die voor de lol een partijtje had ‘geknokt’, vertel len dat hij door een flinke ‘peut’ aan een oog blind was geraakt. Het maakte het boksen er in Schagen niet populairder op en de Boksclub Schagen stierf in de anonimiteit. Gelukkig weten we nu dankzij Lucien Kortenaar van een tastbare nalatenschap. Zie afbeelding op de volgende pagina. Het lijkt geen erespeld voor bijzondere leden. Eerder is het een lidmaatschapsspeld, die men in de revers stak om uit te dragen dat men lid was. Hij moet omstreeks 1930 zijn uitgebracht, als de veronderstelling klopt dat de club niet langer dan een paar jaar heeft bestaan. De speld van Boksclub Schagen is in bezit van verzamelaar Cees Kuijper, die ook de foto heeft aangeleverd. Bep van Klaveren na het behalen van zijn Olympische titel in 1928. 17

Kakelepost - Schagen | 2018 | | pagina 17