Franse Scha SCHAGEN k, Les Feuilfetés HoIIaitdals biscuits délioi@ux Dépot Régional, 53, ue d'ltalle En vetitt aans toutes Us bonnes Epïceries ynice& ■fyutéi Als geïnteresseerde in de geschiedenis van Schagen speur ik geregeld het internet af. Zo kwam ik op een verzamelaarswebsite in Frankrijk twee zaken tegen die opvielen. De verkoper bood een factuur aan uit 1934 van 'Manufactory de Biscuits Hollandais SCHAGEN' en een ongebruikt koekzakje met het opschrift 'Biscuits Schagen'. De prijs was geen struikelblok en ik besloot de onbekende items aan te schaffen. Na goede ontvangst begon ik aan de nodige naspeuringen op internet. Het leverde echter weinig informatie op, behalve nog een aantal facturen van deze fabrikant aan haar afnemers. Ook collega redactielid Ruud van de Pol werd aangetrokken door het vraagstuk en begon met enthousiasme aan de puzzel. Het logo van deze koekjesfabriek is heel Hollands; een man netje op klompen. Ook een molen, maar het is absoluut geen beeld dat past bij de stad Schagen. Voor de Fransman moet het plaatje in ieder geval direct een gevoel opgeroepen hebben dat het om een Hollands biscuitje ging. Dat klompenmannetje met molen staat ook op de koekjeszakken die de winkeliers konden gebruiken voor de verkoop. Dit was de tijd dat koek en biscuits niet voorverpakt in het schap lagen. De winkeliers kregen de koekjes los in grote blikken geleverd en ze werden los verkocht op gewicht. Het zakje diende om de aangekochte hoeveelheid Schagen biscuits in te verpakken. De keuze voor het klompen mannetje is logisch voor de Franse markt, maar de naam 'Scha gen' is dat allerminst. De SCH is één van de moeilijkste klanken in de Nederlandse taal en is voor veel mensen met een andere nationaliteit bijzonder lastig uit te spreken. De Franse biscuitfa briek durfde het in ieder geval wel aan. En met enig succes, want de oudste factuur op internet stamt uit begin jaren dertig en de laatste uit 1960. De fabriek heeft dus zeker een dikke 25 jaar onder de naam Schagen biscuits verkocht in Franse winkels. Bakermat Marseille Op de factuur uit 1934 staat dat de koekjesmaker in 1911 een Gouden Medaille heeft gewonnen op een vakbeurs in Parijs. Dat was voor Ruud van de Pol een aanknopingspunt. Hij vond deze onderneming: Biscuiterie Franco-Hollandaise Mikkers Schagen. Zij verkochten blikken bladerdeeg aan de groothandel en ze waren in 1916 nog gevestigd in Montreuil-sous-Bois. Opvallend op hun correspondentie is de trotse vermelding van de Gouden Medaille van de Parijse vakbeurs uit 1911. In 1922 nam de koekjesfabrikant deel aan een grote internatio nale tentoonstelling: de Exposition Coloniale in Marseille. Als distributeur van de koekjes in Frankrijk fungeerde een groot handel in Aix-en-Provence. Daarna laat internet het afweten met informatie. Advertentie 31 januari 1926 in 'Le memorail d'Aixe' van de groothandel Schagen. koekies van Verpakking EXIGEZ BIEN onduidelijk deeg 16 Kakelepost_04_17.indd 16

Kakelepost - Schagen | 2017 | | pagina 16