Het juryrapport In het rapport van de jury lezen we: "De duikersluis in eigen dom en onder beheer van Het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier is uitgevoerd als een uitwateringssluisje in combinatie met een in baksteen gemetselde gewelforug. De keermuur is gebouwd tegen de westzijde van de brug en is deels uitgevoerd als betonconstructie. Hierin bevindt zich een opening met een hefdeurtje of hefschuif als afsluitmiddel met daarboven een bewegingswerk met tandheugel. De brug bezat houten leuningen. Restauratie: De bakstenen duikersluis verkeerde al enkele jaren in een zeer slechte staat. Grote delen van het metselwerk waren gescheurd door ondermeer wortelgroei. Op enkele plaatsen ontbrak zelfs het metselwerk. De houten leuningen waren deels rot. Bij de restauratie gold de bestaande configuratie als uitgangs punt. De in te boeten nieuwe bakstenen zijn uiterlijk gelijk aan de omliggende stenen. Tijdens de restauratie werd de sluitsteen van de westelijke toog teruggevonden. Deze nog zeer gave steen droeg het jaartal 1739. Aan weerszijden van de brug is nu een leuning geplaatst met gietijzeren balusters. De conclusie van de jury De jury heeft grote waardering voor de wijze waarop de sluis is gerestaureerd. De omgeving is duidelijk aantrekkelijker geworden. Een pluspunt is het informatiepaneel bij de sluis. Een minpunt is de toepassing van gezaagde stenen in het vlechtwerk. De restauratie met rode strengpersstenen doet nu nog enige aforeuk aan het geheel maar deze stenen zullen hun hardheid langzamerhand wel kwijtraken. De jury oordeelt dat de vervanging van de houten leuningwerken door de overigens fraaie monumentale ijzeren hekwerken met gietijzeren balusters in historisch perspectief niet de juiste keuze is." Slotsom Het bovenstaande juryrapport leidde tot het toekennen van de derde prijs, een opsteker dus voor de gemeente Schagen dat hiermee een mooi historisch monument van cultuurhistorische waarde rijker is. De Oudedijk maakt deel uit van een geliefde fiets- en wandel route waardoor de vele bewoners van het aangelegen vakantie park en passanten het kunstwerk zien. Een belangrijk object in de geschiedenis van de polder Burghorn waarover veel onenig heid is geweest. Hartekreet Twintig jaar na onze brief is de restauratie van de duikersluis gerealiseerd. Misschien wordt het raadsel rond de verdwenen hardstenen hectometerpalen ooit nog eens opgelost, tenslotte zijn er mensen die de palen verwijderd hebben en zijn ze ergens naartoe gebracht. De westkant van de sluis in 1978 (links) en 2017 Bronnen Kakelepost 12e jrg no2 mei 1997 p.2 Juryrapport HSSN- prijs 2017 Toelichting bij aanmelding HSSN prijs 2017 Ruud van de Pol - 15 Kakelepost 04 17.indd 15 29-11-17 16-45

Kakelepost - Schagen | 2017 | | pagina 15