De oostkant van de Markt op donderdag 13 april 2017. De oostkant van de Markt, links een aantal jaren geleden, café 't Centrum is hier nog Fortisbank, maar de Markt heeft al zijn huidige aanzien. -^3** ,-w r*W fij ;:V-' van de Markt allerlei beroepen uitoefenden, zoals koperslager, chirurgijn, hoedenmaker, burgemeester en gerechtsbode. Het was ook een verhuurobject, voordat het werd verbouwd tot smederij en nog weer later tot café de Olde Smidse, voor 'boer zoekt bier'. Cornelis Vlaming en Meijntje Snel Op 21 april 1861 trouwen in Schagen Cornelis Nicolaas Vlaming en Wilhelmina (Meijntje) Snel, beiden affiomstig uit Medemblik, beiden nog minderjarig, hij is 22 en zij 19 jaar oud. Hun beider ouders kopen voor hen dit huis op de Markt. Hij is een timmerman en oefent lange tijd dat beroep uit, en daarnaast opzichter van de gemeente. Het betreft de ouders van een andere, meer bekende Schagenaar, Josephus Regnerus Vlaming, de architect en aannemer, geboren in Schagen op 2 februari 1883. Het huis op de Markt is echter niet zijn geboortehuis. Corne lis Vlaming verkocht het in 1872 aan Hendrik Balk en ging zelfwonen in het door hem gekochte pand aan het Rensgars, nummer 23, dat is aan de lage zijde van het Rensgars. Daar is Josephus Regnerus geboren. Na Vlaming wordt ook van het zuidelijke deel van dit perceel Hendrik Voorman, een zadelmaker, eigenaar, dat hij verkoopt aan kastelein Jan Huiberts. Door de goed bewegwijzerde doolhofvan het kadaster kunnen we volgen wat er achtereenvolgens gebeurt, voordat we een pilsje of een bak koffie kunnen pakken in de Olde Smidse. Drie herbergen Wat nu café, restaurant, hotel of eethuis heet, werd vroeger koffiehuis, herberg ofook wel café genoemd. Daarvan stonden er eens drie op een rij aan de oostkant van de Markt, op de hoek van de Laagzij gevolgd door een vierde. De laatste bood ook onderdak aan een bakkerij. Over die bakkerij zullen we het nog hebben. Kakelepost_03_17.indd 5 12-10-17 10:15

Kakelepost - Schagen | 2017 | | pagina 5