De huizen aan de oostkant 0 Deel 2 Marktplaats. SCHAGEN. Over de twee huizen die tussen de Nieuwstraat en de oostkant van de Markt staan is in het vorige nummer een en ander verteld. Aan de eigenlijke oostkant van de Markt staan tegenwoordig nog vier panden, als we de hoek Markt/Laagzijde, de Koeien- hemel meetellen. In het verleden was dat pand altijd nummer 1 van de Laagzij. Bovendien staat er over de Koeienhemel in de Kakelepost, 27e jaargang, juni 2012, nummer 2, pagina 6 - 10 een uitgebreid artikel. Er is over de drie overblijvende panden, de Smidse, Rumors en Wonders nog genoeg te vertellen. En zeker ook over wat er in de loop van de tijd is verdwenen. Het oorspronkelijke 'dubbele woonhuis' In de periode voor de invoering van het kadaster in 1832 stonden er acht behuizingen aan de oostkant van de Markt. Het eerste, meest noordelijke, in de hoek, was een werkhuisje, vermoedelijk gebruikt door de eigenaar van het pand ernaast, omdat bij dat huis en dus ook bij het werkhuisje een boom gaard hoorde. Denken we ons die boomgaard op de plek waar nu een stuk van het zuidelijke deel van het Makadocentrum en het bevoorradingspad en -plein het Vosje ligt. De boomgaard grensde aan de sloot die achter de huizen aan de oostkant van de Markt liep, tussen de (Gedempte) Gracht en de Langesloot. Voor de opslag van de producten van die boomgaard en het gereedschap dat nodig was om die boomgaard te onderhou den, werd het werkhuisje gebruikt. Het zal lang geleden zijn afgebroken en opgegaan in de uitbreiding van het pand ernaast (waar nu de Smidse staat). Dat pand, dat lange tijd een soort dubbel woonhuis is geweest, werd bewoond door mensen die De oostkant van de Markt, rechts de bakkerij met eraan vast café het Centrum, nu de Koeienhemel. gl Burger, Schagen. Ho. 3677 Kakelepost_03_17.indd 4 12-10-17 10:15

Kakelepost - Schagen | 2017 | | pagina 4