Ingezonden reactie Huize Op 6 augustus 1966, ik was 17 jaar, trad ik in dienst bij Accountantskantoor Van der Laan, gevestigd Markt 10 in Schagen. Markt 10 was het voormalige 'huize Gouwenberg', staande in de noord-oost-hoek van het marktplein. Klompen op de stoep Het huis en het naastgelegen 'Vosje' werden in 1970 afgebroken voor de aanleg van de nieuwe Nieuwstraat, de verbinding naar de in aanbouw zijnde wijk Groeneweg en het Makadocentrum. Gelukkig hebben we de foto's nog. Ze stonden in de vorige Ka- kelepost. Op slag zag ik wat ooit huize Gouwenberg was weer levendig voor me. Ik zag de stoep, waar op donderdagochtend de klompen stonden van boeren die hun marktbezoek combi neerden met een consult bij hun accountant. Van binnen had het pand in 1966 nog alle kenmerken van een riant herenhuis. Wie over de drempel stapte zag voor zich een lange gang, die eindigde bij de achterin gelegen wc. Zowel aan het begin van de gang als aan het eind was een trap naar boven, waar de vroegere slaapkamers nu werden bezet door nijvere cijferaars, mijn col lega's. De tweede etage was een enorme open zolder, waar het toch niet misselijke klantenarchiefvan mijn werkgever er ietwat verloren bijstond. Rijke roomse leven Door de brand die in 1913 bakkerij Boersma en 't Vosje in de as legde, zoals in de vorige Kakelepost gememoreerd, raakte het naastgelegen pand van Gouwenberg flink beschadigd. De voorpui en het dak werden vernieuwd en het interieur ook. Vóór de brand zat de voordeur in het midden, erna links in de pui. In dit verbouwde huis met zijn hoge, van sierlijsten voor ziene plafonds, heeft de familie Gouwenberg zijn rijke roomse leven voortgezet. De benedenetage telde van voor naar achter twee grote woonkamers en suite, een derde kamer en een ruime woonkeuken. In die derde kamer kwam ik te werken als rech terhand van de heer W van Hattem. Dichter bij de waarheid is dat ik begon als zijn linkerhand; op de middelbare school had ik nooit een kolommenbalans sluitend weten te krijgen. Mijn chefwas echter heel geduldig. Het zal hem enige maanden van uitleg hebben gevergd. Ik kan mij de datum niet heugen, maar het moment staat mij nog scherp voor de geest. Tijdens een Bakkerij Boersma verbrandde op 13 april 1913, nadat het in 1910 nog flink was verbouwd. Goed is te zien hoe smal de Nieuwstraat was. Van 't Vosje is alleen de benedenetage blijven staan; het dak is in de vlammen verdwenen. Van huize Gouwenberg is alleen het (gehavende) dak te zien. Foto: Niestadt beeldbank, Zijper museum. Gouwenberg Kakelepost_03_17.indd 18

Kakelepost - Schagen | 2017 | | pagina 18