In vorige afleveringen van deze serie over de geschiedenis van panden en percelen in Schagen passeerden eigenaren en bewoners van de huizen aan de noordkant van de Markt (de Kerkebuurt) en van de Nieuwstraat de revue. Over de huizen die verder aan de Markt staan is nog wel het een en ander te vertellen. Dat begint bij de twee huizen tussen de Nieuwstraat en de hoek en daarna volgen de huizen - vooral herbergen - aan de oostkant van de Markt. Aan alle huizen en herbergen zitten verhalen vast. Ze zijn er oud genoeg voor. Geen enkel pand dat er nu staat, heeft nog iets bewaard van zijn oorspronkelijke karakter. Alle panden zijn ooit gesloopt, verbouwd ofherbouwd en vervangen. De geschiedenis en de verhalen zijn echter onverwoestbaar en in zekere zin onvervang baar. Op de aquarel van Cornelis Bock zijn de panden te zien, zoals ze er in plusminus 1818 uitzagen, maar ook die panden zijn zeker niet de oorspronkelijke. De tiende penning In het register van de tiende penning worden bewoners, eigena ren en huurders, door elkaar, opgenomen die in de huizen aan de Kerkebuurt woonden. Het aantal mensen dat halverwege de 16e eeuw aan en in de Nieuwstraat woonde, is zeer gering, voor zover die straat dan al bestond. Omdat bekend is wie er aan het begin van de Laagzijde woonde in 1544, 1557 en 1561 (de drie jaren dat de tiende penning moest worden geïnd), is ook bekend wie er aan de oostzijde van de Kerkebuurt woonden. Het is niet goed te achterhalen wie er in die jaren woonden in het huis dat een aantal jaren later bekend is als het hoekhuis. Het hoekhuis op de hoek van de Nieuwstraat en de Kerkebuurt, het huis dat veel later bekend staat als café het Vosje. vervoig De huizen aan Aquarel Cornells Bock, de lammerenMarkt. 4 Kakelepost_02_2017_20p.indd 4 {ét)- 19-06-17 11:34

Kakelepost - Schagen | 2017 | | pagina 4