Zo werd Vlaming door de paters Aannemer vertilde zich aan bouw klooster Nieuwe Niedorp De bouw van het klooster in Nieuwe Niedorp heeft aannemer Josephus Regnerus Vlaming uit Schagen destijds bijna de kop gekost. Zonder finan ciële hulp van de paters Franciscanen zou hij failliet zijn geraakt. Eigenlijk was de bouw hem al met tegen zin gegund. De argwaan bij de opdrachtgever bleek achteraf terecht. Het bestuur van de Nederlandse Provincie van de Orde der Minderbroeders Franciscanen had besloten de bouw van het klooster onderhands aan te besteden. De aannemers Bakkeren (Prinsenhage), Van der Linden (Woerden) en Vlaming (Me- demblik) waren uitgenodigd om in te schrijven. Op verzoek van deken G.S. Koopman (Schagen) en pastoor M.P.H.J. de Graaf 't Veld) werd ook aannemer J.R. Vlaming te Schagen om een offerte gevraagd. 'Later hadden zij hierover bitter spijt', schreef pater Vitalis Keenen o.fm. in zijn verslag over de bouw. Keenen was in die tijd minister provinciaal, de hoogste bestuurder van de Franciscanen in Nederland. Op 5 maart 1906 zou in aanwezigheid van architect PJ. Bekkers uit Amsterdam over de gunning worden beslist. De architect begrootte de bouw op 147.500 gulden. Van der Linden had ingeschreven voor 153.900 gulden, Vlaming (Medemblik) voor 151.433 gulden en Bakkeren voor 148.480 gulden. Vlaming, de jonge ondernemer (23) uit Schagen, kwam op een beduidend lager bedrag uit: 136.388 gulden. Keenen in zijn bouwjournaal: 'Nu rees de vraag of men den laagsten inschrijver dat werk wel zou gunnen, omdat hij zoover beneden de begrooting was! En toch, wijl het een onderhand- sche inschrijving was, kon men het ook niet goed weigeren! Eindelijk werd besloten, dat de architect naar 't Veld zou gaan om den Pastoor den uitslag mede te deelen en vervolgens met Vlaming (Schagen) de zaak nog eens zou behandelen, hem namens ons zeggen dat hij, indien hij verkoos, nog gerust van de aanneming kon afzien, ofzich er nog over zou bedenken, ofhij het aannam of niet, daarna kon Bekkers namens ons handelen gelijk hij oordeelde.' Het resultaat van dit gesprek kreeg de minister provinciaal in Weert, waar het bestuur van de orde was gevestigd, per briefte horen. De architect schreef: 'Hierbij kan ik Uw Hoog Eerw. tot mijn genoegen mede deelen dat de zaak met den aannemer Jos Vlaming te Schagen geheel in orde is, de informatie omtrent persoon, bekwaamheid en soliditeit zijn zeer goed en eveneens de ingewonnen inlichtingen omtrent de beide borgen. Zoodra I Foto 2: Het klooster van Nieuwe Niedorp met links de kerk en rechts de bijgebouwen voor de bierbottelarij, wasserij, timmerafdeling, bakkerij, kolenopslag en wagenstalling. (Archief paters Franciscanen) gered 14 - Kakelepost_02_2017_20p.indd 14 19-06-17 11:34

Kakelepost - Schagen | 2017 | | pagina 14