Wat u mogelijk heeft Dwars door de dijk Verslagen van de lezingen gedurende de winterperiode 2016/17 Monumentenzorg in gemeente Schagen Het lezingenseizoen begon alweer enige tijd geleden. Op woensdagavond 26 oktober trapte Linda Rinkel afmet een boeiend verhaal. Voor de gemeente Schagen houdt zij zich bezig met archeologie en monumenten. Deze lezing had een tweeledig karakter. Enerzijds wilde Linda informeren over de stand van zaken in de huidige gemeente en de keuzes die zij maken wat betreft monumenten. Aan de andere kant ontstond er een geplande discussie tussen de spreekster en de bezoekers. U kunt zich voorstellen dat er nogal eens een meningsverschil ontstaat tussen liefaebbers en monumentbewoners en de beheerder van de financiën. Duidelijk werd dat er veel verschil lende monumenten zijn: gemeentemonumenten, provinciale- monumenten, rijksmonumenten en dan nog de beschermde dorps- en stadsgezichten en het vele immateriële erfgoed. Door de fusies van de gemeente is er in de laatste jaren veel veranderd wat betreft monumentenzorg. De monumentenlijsten zijn herzien en dit heeft zijn invloed gehad op de verdeling van de subsidies. Vanuit de bezoekers kwam enige kritiek over de keuzes die gemaakt zijn over enkele monumenten in Schagen. Onder andere het Slot, de bunker naast de bioscoop en het treinstation werden besproken, hierover liepen de meningen sterk uiteen. De renovatie van de 'Magnusbuurt' werd door alle partijen als succes bestempeld. Uiteindelijk kon geconcludeerd worden dat zowel de gemeente als de bezoekers het belang inzien van het behoud van de vele monumenten en dat de gemeente hier alles aan probeert te doen, zolang de middelen toereikend zijn. Dubbele lezing Op 18 januari werden de leden van de Historische Vereniging en vele anderen getrakteerd op een dubbele lezing. Twee archeologen uit Hoorn deelden de resultaten van hun laatste onderzoek met het aandachtige publiek. De belangstelling was overweldigend; er was zo'n tachtig man aanwezig. Voor zover bekend een recordaantal bezoekers! Het deel voor de pauze kwam voor rekening van Jasper Leek. Onderwerp van zijn verhaal was de Wieringermeer. Bij opgra- 12Klaas Kleine Dwars door de dijk van Michiel Bartels. vingen aldaar werden oude nederzettingen, resten van dijken en zelfs een kerk gevonden. Ook werden er in het gebied veel scherven van oude potten gevonden. Dit alles stammend uit de middeleeuwen. Opmerkelijk was ook de vondst van overblijfselen van de "weg van Paludanus", waarschijnlijk middeleeuwse dijkresten. Na de pauze nam Michiel Bartels het woord. Zijn verhaal ging over het onderzoek dat gedaan is tussen 2007 en 2012 naar de West-Friese dijk. Grootschalig onderhoud aan deze dijk gafMichiel de gelegen heid om, onder andere, acht sleuven in de dijk te graven waar door veel bekend werd over de manier waarop de West-Friese dijk gebouwd werd. Zo heeft onderzoek aangetoond dat er uit Drenthe hunebed den werden verscheept om als verharding van de West-Friese Dijk te dienen. Ook werden op sommige plaatsen hiervoor zelfs (katholieke!) grafstenen gebruikt! Buitendijks werden een aantal onderwater onderzoeken uitgevoerd. Hieruit bleek dat er voor de kust van Hoorn onder gemist? Oktober 2016, Linda Rinkel Januari 2017, Jasper Leek en Michiel Bartels. Philip v.d. Zee Kakelepost_02_2017_20p.indd 12 van de Westfriese Omringdijk Archeologie en geschiedenis tussen Hoorn Enkhuizen

Kakelepost - Schagen | 2017 | | pagina 12