Johannes Gouwenberg, Enkhuizen, Gouwenberg legde er een Franse tuin aan gesloopt in 1969. Dat zelfde geldt voor perceel A1035. Geer- truida Catharina Koelman was 1 juli 1896 in Schagen getrouwd met de dertigjarige schoenhandelaar uit Enkhuizen Johannes Gouwenberg. De familie Koelman zat er door de activiteiten van de dokter en diens zoon, de landbouwer en bankier Johan nes Montanus Koelman warmpjes bij. Gouwenberg legde er een Franse tuin aan in de tuin achter het huis en richtte het pand rijk in. Zie ook het kader voor verdere verhalen over hem. De beide andere percelen worden in 1928 gekocht door Dirk Kruit, bloemist te Schagen. Beide percelen blijven eigendom van de familie Kruit tot de gemeente ze koopt en alles wat er aan opstallen en woningen op staat sloopt. Het herenhuis Gouwenberg heeft nog even dienst gedaan als noodsecretarie tijdens de sloop van het oude en de bouw van het nieuwe raadhuis aan de Markt. Tenslotte heeft het ook nog even het kantoor van accountantsbureau van Van der Laan gehuisvest. De percelen blijven voor een deel eigendom van de gemeente en voor een deel worden ze bezit van NV Ceehorn de Zaan dam (Albert Heijn) en Stichting Pensioenfonds voor de Gra fische Bedrijven te Amsterdam. Alles is nu opgenomen in het Makado ofhet terrein ernaast of is de openbare weg. 12 april 1866 - Schagen, 23 mei 1931 Gouwenberg was een bloemrijk man. Er zijn vele verhalen over hem in omloop geweest en som mige zijn bewaard gebleven. Zo is bekend dat hij zijn sigaar/sigaren aanstak met papiergeld aan het begin van de crisisjaren, aldus oudvoorzitter van de Historische Vereniging Schagen Henk Hulsshof. Kennelijk was Gouwenberg niet onbemiddeld. Zo heeft de Hulshof ook nog het verhaal gehoord van een dame die ooit in dienst was van de familie Gouwenberg, hoe zij op Sinterklaasdag meemaakte dat Gouwenberg een heuse Sinterklaas op witte schimmel zijn huis heeft doen binnenrijden. Dat kon door de staldeur die toen nog bestond aan de Nieuwstraatkant van de achterkant van het huis dat niet alleen naast het Vosje stond, maar ook 'erom heen' uitkwam in de Nieuwstraat. Op de foto is dat niet meer te zien. In de Kakelepost van oktober 1991 (jaargang 6, nummer 4) doen Nel Dekker en Hans van Marle verslag van de wederwaardigheden betreffende een wanddecorschildering die Gouwenberg heeft doen maken door een zekere Groothuis uit Alk maar. Dit uit 8 panelen bestaande doek, dat 5.40 m bij 2m groot is, is na de sloop van het pand in 1969 aan een avontuurlijk bestaan begonnen, dat geëindigd is in museum Vreeburg. Daar is het doek nog steeds te zien op de omloop van het vierkant. In volle glorie prijkt het daar enigszins verscholen achter de trap, een arreslee, een in een grote jas gehulde paspop en een afschermend koord met paal. Vijf meter veertig is ook wel erg breed. Zie ook de foto op de omslag van dit nummer) Karel Numan In januari 1970 werden de beide hoekpanden afgebroken. Foto: Niestadt beeldbank Zijper museum. Kakelepost_02_2017_20p.indd 10 19-06-17 11:34

Kakelepost - Schagen | 2017 | | pagina 10