Brantenaar was een bekende logement houder in de Nieuwstraat. Verwijzingen In de Kakelepost is in de loop van vele jaren een aantal artikelen over gebeurtenissen in en over be woners van de Nieuwstraat verschenen, terwijl ook Jan Buisman in zijn boeken over Schagen zich niet onbetuigd heeft gelaten. Een paar artikelen springen eruit: Arie Kapitein schreef 'Het verhaal van Dirk Tamis uit de Nieuwstraat (Kakelepost van 01-12-1989) Ook van Arie Kapitein is 'De Nieuwstraat in Schagen' (Kakelepost 01-01-1990) Ruud van de Pol schreef Logementgasten in Scha gen (Kakelepost 01-09-1994) Harry Hoogervorst schreef een artikel over de bakke rij op de hoek van de Markt en de Nieuwstraat en het beroemde bord dat aan de gevel ervan hing, "Wat kan een sterfelijk mensch op aarde beter wenschen als koren op het land en brood voor alle menschen" (Kakelepost 01-04-2000) Peter Groenveld schreef een artikel over de Open bare Straatverlichting, waarin ook de Nieuwstraat voorkomt (Kakelepost 01-04-2011) Ton Veldman tenslotte schreef een artikel over de struikelstenen, waarvan er een in de Nieuwstraat ligt op de hoogte van de RABO-bank, ter herdenking aan de in de oorlog vermoorde Joseph de Jong (Kakele post 01-03-2012) De artikelen in de Kakelepost zijn te vinden op de website van het regionaal Archief Alkmaar (Tijdschrif ten), indien ze zijn gepubliceerd voor 2011. Een indruk geven de hulptekeningen van het kadaster die hier bij staan afgedrukt. De bewoners van de huizen en huisjes (vaak delen van huizen) in deze straat in 1872 - en dan gaat het alleen om de hoofd bewoners - zijn er zo'n 60. Stel dat we rekenen op gemiddeld drie mensen per gezin of hoofdbewoner, dan wonen er in dat straatje van krap 200 meter lang een kleine 200 mensen. En dan hebben we de logementsgasten nog niet meegerekend. Het was een drukke bedoening in 1872 en vele jaren daarna. Dat valt ook af te lezen uit de wijkregisters van de jaren daarna tot aan de Tweede Wereldoorlog. De bewoners wisselen maar de aantallen bewoners zeker niet. Over de hygiënische omstan digheden zullen we het maar niet hebben. Door het geheugen van de auteur rijdt daar aan de noordkant van de Markt nog de boldootkar. Iets anders is dat de Nieuwstraat voldoende potentiële klanten herbergde om ondernemers te bewegen er een buurtwinkeltje te vestigen. Jan Dorbeck was hier de eerste winkelier. Hij werd opgevolgd door Willem Plukker die een vergunning kreeg voor het leveren van sterke drank. Zijn opvolgers waren Anthonie Wit en Albert van Scheijen. De achternamen in 1872: Van Scheijen Jr, Kuit, Van Slooten, Molenaar, Koolman, Hendriks, Slot, Zwart, Snaas, wed. Kos, Kistemaker, Kiezeling, Boontjes, Swens, Roggeveen, Hoogland, Meeldijk, Kneuleman, Stolp, Raap, wed. De Moel, wed. de Rooij, Marees, Komen, Jansdorp/Jandroep Kromhout, Aquila, Munter, Landman, Saaf, Strop, de Boer, Gude, Mooij, Ensenk, Hekelaar, Komen, Veen, wed. Piet, Burger, Kiezeling, Aquila, Biesboer, Van Berkum, Plukker, wed. Gragt, wed. H. Deze kadastrale hulpkaartjes geven een indruk van het grote aantal kleine woninkjes. 8

Kakelepost - Schagen | 2017 | | pagina 8