de westkant van de Nieuwstraat zes percelen en aan de oostkant negen. Op de zes percelen aan de westkant staan vijfwoningen/ behuizingen, op de negen percelen aan de oostkant zes en op perceel A293 een stal(letje) ofwagenhuis. Daarin had bakker Dirk Bloem van de Kerkebuurt in ieder geval zijn hout voor de oven opgeslagen. In 1832 zag de lijst van eigenaren er uit als hierna vermeld, zie het kaartje in het vorige deel. Let wel, eigenaar is lang niet altijd ook bewoner: Er staan 13 bewoonde huizen aan de Nieuwstraat, verder nog een boet, ofwagenhuis, ofkleine stal, en er zijn twee lege erven. De westelijke kant grenst bij Aldert Vredenburg aan het water langs het Rapenpad en bij Fredrik Buur gaan we langs de oostelijke kant weer terug naar de Kerkebuurt, inmiddels de Plaats geheten. De 19e en 20e eeuw Gelet op de twee en een halve eeuw voor 1832 is er in 1832 in zoverre weinig veranderd, dat er vast en zeker huizen zijn gesloopt en vervangen, maar het aantal is niet ofnauwelijks toe- of afgenomen. En dat verandert in de tijd na 1832 drastisch. Niet meteen, maar veertig jaar later is de westkant veel dichter bebouwd met meer kleine behuizingen. Dat zelfde geldt ook voor de oostkant enige jaren later. Van een straatje met een paar huizen met ruime erven is de Nieuwstraat veranderd in een pijpenlaatje aan weerskanten bebouwd met vele kleine huisjes en een paar logementen. Die behoefte is halverwege de 19e eeuw ontstaan, niet alleen wat het aantal kleine woningen betreft, maar ook als het gaat om goedkope(re) logiesruimte. Er kwamen veel handelsreizigers, dijkwerkers, liedjeszangers en kleine kooplieden, die behoefte hadden aan een goedkoop logies. Een paar opvallende zaken mogen hier de revue passeren, ook onder verwijzing naar artikelen die al eerder in de Kakelepost hebben gestaan. In de periode tussen ruwweg 1860 en 1970, toen de verbredende doorbraak vanaf de Markt naar de Nieuwe Nieuwstraat plaats had, is er in de Nieuwstraat veel gebeurd. Oude panden werden verbouwd of gesloopt. Er kwamen bedrijfspanden en (kleine) woningen voor in de plaats en logementen. De huizen in de Nieuwstraat waren in deze periode bijna steeds in handen van mensen die er niet woonden. De huurders maak ten de bevolking van de Nieuwstraat uit De wijkregisters en het kadaster Kijken we naar het jaar 1872. Van dat jaar bestaat het wijkregis- ter, en daardoor is nauwkeurig bekend wie de bewoners van de panden in de Nieuwstraat zijn. Bovendien is bekend wie de eigenaren in dat jaar zijn, doordat in het kadaster nauwkeurig aantekening is gehouden welke wijzigingen er in elk perceel plaats hebben onder vermelding van de eigenaar(s). De eigenaren aan de westkant waren in 1872 Willem Plukker, Simon David Trompetter, Arie Knikker, Elisabeth Vos de weduwe van Pieter Boontjes), Anthonij Deutekom, Jan Dorbeck (getrouwd met Martijntje Plukker). De eigenaren aan de oostkant waren Jan Boontjes, Dirk Stolp en daarna zijn weduwe Dieuwertje Govers, Aagje Veen (die in 1874 verkoopt aan Jan Blom, waarna in 1876 Willem Plukker de eigenaar wordt), Cornelis Roggeveen, de gemeente Schagen, Dirk Timmerman, landbouwer in Schagen (die in 1879 het complex aan Willem Plukker verkoopt), Willem Hulleman (waarna in 1875 Jacob Gude, broodbakker, en in 1878 Arie Meijer), Laurens Koelman en vervolgens diens weduwe Joanna Hettema. De percelen aan de oostkant wisselden nogal snel van eigenaar. In tegenstelling echter met de westkant werd uiteinde lijk de gemeente praktisch de enige eigenaar, zij het korte tijd. Aan het eind van de rit waren er nog drie eigenaren over, die van de gemeente kochten, namelijk de NV Ceehorn uit Zaandam (Albert Heijn), de Stichting Pensioenfonds voor de Grafische Bedrijven te Amsterdam, en Cornelis M. Jong. De rest kwam in handen van Coltavast, de huidige eigenaar van het winkelcen trum Makado. Boontjes, Deutekom. Dorbeck en Plukker springen er als namen uit. Daarnaast de gemeente als de instantie die naast verlaten huizen ook eigenaar was van het Dorps schoolhuis en het terrein dat daarbij hoort, nu onderdeel van het Makado. Het waren Boontjes en Timmerman en na deze Plukker die de huisjes bezaten en verhuurden waarin veel Schagenaren-Nieuw- straters waren gehuisvest. Het betrofvele zeer kleine woningen, vaak niet meer dan één vertrek groot. Ze stonden deels vlakbij de Nieuwsloot (zeg maar het verlengde van het Rapenpadje (daar waar nu het parkeerterrein bij Albert Heijn is) en deels op de plek waar nu het grote binnenplein van het Makado te vinden is en tenslotte zo ongeveer waar nu de ING staat. A286 Gemeente Schagen huis en erf A287 Cornelis Halfswaag tapper huis en erf A288 De erven van Arien Barneveld huis en erf A289 De wed. Dirk Keet. huis en erf A290 De erven van Guurtje Kramer winkelierster huis en erf A291 Aldert Vredenborg huis en erf A292 Fredrik Buur huis en erf A293 Dirk Bloem stalletje of wagenhuis A294 Jacobus van Veen tapper erf A295 Jan Louis Tour ketellapper huis en erf A296 Josph en Dirk Dragers kooplui huis en erf A297 De wed. van Cornelis Halfswaag huis en erf A298 Gemeente Schagen huis en erf A299 Hendrik Tames koopman huis en erf A300 idem huis en erf A301 De wed van Dirk Keet huis en erf 7

Kakelepost - Schagen | 2017 | | pagina 7