Nieuw straat Ultg. C. Burger, Scha gen. Een struikelsteen voor de RABO bank houdt de herinnering aan de door de Duit sers vermoorde Joseph de Jong levend. Doorkijkje vanaf het bruggetje in de richting van de Markt. Er staan bovendien huizen leeg. De meesten zijn arm, behalve de schoolmeester Adriaan Hoep (schoolmeester zijn was bepaald geen vetpot), vinden we er een leerlooiersknecht, een vuilnisman, een kleermaker, een linnenwever, een werkster, een metselaar en drie dagloners. Bovendien wonen er drie wedu wen, van wie vermeld wordt dat ze arm zijn. In 1730, een jaar waarin de Generale Pacht werd geregistreerd, is dat niet veel anders, evenals in in 1751 en 1768. Het staatje van de personele quotisatie leert ons nog iets meer over de Nieuwstraat. Er staan kennelijk 18 woningen, of althans er zijn 18 adressen. Het kan zijn dat er nog altijd minder huizen staan en dat sommige huizen zijn opgedeeld net als aan het begin van de 17e eeuw. Als we afgaan op het kadaster, dat werd ingevoerd in 1832, dan treffen we in dat jaar in de Nieuwstraat 14 percelen aan met daarop 11 of12 huizen. Op zeker twee percelen staat geen huis of schuur. Van twee percelen met een huis erop is de gemeente de eigenaar. Ze zullen zeker zijn verhuurd. Het verpondingsboek van 1686 In 1686 is een nieuw verpondingsboek aangelegd. Dat berust nog steeds, net als alle andere belastingregisters uit het Scha- gense verleden, in het Regionaal ArchiefAlkmaar. Dit verpon dingsboek is een lijvig boekdeel, dat enige kilo's weegt. Daarin is bijgehouden wie welke bezittingen had tussen 1686 en 1803. In 1803 is een nieuw verpondingsboek geopend dat heeft ge functioneerd tot de invoering van het kadaster in 1832. Alle huizen en percelen van Schagen zijn in deze verpondings- boeken genummerd. In 1742 toen de personele quotisatie werd vastgesteld, heeft men - min of meer - dezelfde nummering aangehouden. Op die manier is bekend wie er in de Papestraat Nieuwstraat) woonden en wie er huizen bezaten. In acht gevallen is er sprake van huur, negen eigenaren wonen ook in hun huis in de Nieuwstraat. In een aantal gevallen is in de loop van de tijd de gemeente een periode eigenaar geweest tot er zich weer een koper voor het huis aandiende. Als een eigenaar te kennen gaf dat hij zijn huis niet langer kon betalen, omdat hij verstoken raakte van voldoende inkomsten, kon hij het pand 'verlaten' (het werd spa gestoken, heette dat) en dan verviel het aan de Gemeente en/of aan Domeinen. 1742 en 1832 Uit al deze gegevens komt naar voren dat het einde van de Nieuwstraat in 1742 lag bij het onbewoonde perceel naast en ten noorden van Claas Leertouwer. Aan de oostzijde van de straat, tegenover dat onbewoonde perceel en ook aan het water van de Nieuwsloot, lag het huis van Andries Kramer. Vandaar gaat het weer terug naar de Kerkebuurt of de Plaats. Het eerste huis aan de oostkant, de rechterkant van de Nieuwstraat, naast en ten noorden van het 'Dorpe Schoolhuis' werd bewoond door Jan Snijder ofJan Lourensz Snijer, zoals hij als laatste vermeld staat in de verponding van 1686. In 1832 liggen zoals op de kaart van het kadaster te zien is aan 6

Kakelepost - Schagen | 2017 | | pagina 6