Uit deze acte blijkt dat Conelis Cornells Coningh, de school meester, een huis heeft gekocht aan de Nieuwstraat en dat Cornelis Achterkerck en zijn zuster naast hem en ten zuiden van hem wonen en de erfgenamen van Cornelis Wijkx Cornelis Cornelisz Wijck) ten noorden van hem. Het gaat om het tweede, derde en vierde huis rechts in de Nieuwstraat. Een aantal jaren later gaat Achterkerk aan de Kerkebuurt wonen, in het rijtje met de Wildeman en de Roode Leeuw. De genoemde Cornelis Wijk - voluit Cornelis Cornelisz Wijck - was schepen, burgemeester, weesvader, kortom, behoorde tot de bestuurderslaag, de vroedschap van Schagen. Verarming Aan het eind van de 17e eeuw en de eerste helft van de 18e eeuw slaat in Nederland de armoede toe. Het land verarmt, de handel stagneert, de veepest slaat toe rond 1740. Veel Nederlanders verarmen, steden raken tot een kwart van hun inwoners kwijt, er heeft verkrotting plaats van veel huizen. Ook in Schagen is dat te merken. Voor de bewoning en bewoners van de Nieuwstraat geldt dat ook. In verband met een dreigende oorlog voeren de Staten van Hol land in 1742 een personele quotisatie in, een inkomstenbelas ting (in tegenstelling tot de gebruikelijke pacht, die een belasting is op bezit, een vermogensbelasting). Iedere burger met een geschat inkomen van ƒ600,- of meer werd in deze belasting aan geslagen; uitgezonderd werden alleen professoren, predikanten, hogere officieren van de krijgsmacht en ambachtsgezellen. Iedereen werd ingedeeld in één van de vele belastingklassen en moest de bijbehorende aanslag betalen; deze varieerde van ƒ6,- voor personen met een inkomen tussen ƒ600,- en ƒ700,- tot ƒ1.200,- voor de klasse van ƒ48.000,- tot ƒ50.000,-. Ook de Papestraat, de Nieuwstraat dus, werd door degenen die de hoogte van de pacht kwamen bepalen, bezocht. Het staatje laat zien dat er weinig te halen viel, er wonen in de Nieuwstraat geen belastbare mensen, het gaat om mensen met inkomens lager dan f 600,-- (per jaar!). Dat zal naar verhouding zeker niet meer, eerder minder zijn dan het huidige minimumloon. De Nieuwstraat begint aan de Markt. Papestraat 76 Onbewoond Papestraat 77 Onbewoond Papestraat 78 Dirck Cornelisz. Lanst Papestraat dagloner Dagloonman, niet taxabel. 79 Anna Pieters en haar suster Papestraat zonder Alle arm en onvermogend, niet taxabel. 79 Hark Groodsands vrouw Papestraat arme 80 Aarjan Pieters Legaart Papestraat dagloner Daghuurder man, niet taxabel. 81 Adriaan Hoep Papestraat schoolmeester Schoolmeester, niet taxabel. 82 Weduwe van Hendrik Walraven Papestraat werkster Gaat uijt werken, niet taxabel. 83 Claes Leertouwer Papestraat looier/knecht Loijersknecht, niet taxabel. 84 Onbewoond Papestraat 85 Andries Kramer Papestraat kleermaker Mr. Kleermaker, arm en niet taxabel. 86 Gerrit Heeneweer Papestraat vuilnisman Dorps vuilnisman, niet taxabel. 87 Jan Geritsz. Borst Papestraat wever/linnen Linnenwever, niet taxabel. 88 Weduwe van Lucas Willems Papestraat arme Een arme weduwe, niet taxabel. 89 Hendrik Weeland Papestraat metselaar Metselaar, niet taxabel. 90 Maartje Beijers Papestraat weduwe Een arme weduwe, niet taxabel. 91 Aarjaantje Hilbrands Papestraat weduwe Een arme weduwe, niet taxabel. 92 Cornelis Theunisz. Papestraat dagloner Daghuursman, niet taxabel. 5

Kakelepost - Schagen | 2017 | | pagina 5