De Generale Pacht dee 2 De Nieuwstraat Detail van de kadastrale kaart waarop de bewonig van de Nieuwstraat goed is te zien. Hieronder volgt het tweede deel van het historische overzicht over de Nieuwstraat. In de tijd naderen we in twee stappen de periode dat het kadaster wordt ingevoerd. Maar eerst bekij ken we de Generale Pacht en de zogeheten Personele Quotisatie. In beide gevallen gaat het om belastingheffing. Niet alleen algemene voorzieningen moeten worden gefinancierd, soms doet zich weer de mogelijkheid van een oorlog voor en ook dat kost geld. Deze ging aan Schagen voorbij, de volgende niet, ook al merken we van die Napoleontische oorlogen in de Nieuwstraat niet veel. De registers waarin de Generale Pacht werd opgetekend zijn bewaard en bijgehouden vanaf 1660 tot 1768, het zijn er twaalf in totaal. Soms zijn er hiaten van 15 of 20 jaar. Hiaten in die zin dat in de tussenliggende jaren alleen wijzigingen zijn bijgehou den, en dat gebeurde niet per straat, zodat ze voor het achter halen van wijzigingen in de bewoning per huis per straat niet bruikbaar zijn. Desondanks is er een overzicht van de bewoning van de Nieuwstraat waardoor opvallende veranderingen van eigenaren ofbewoners te achterhalen zijn. Tussen 1660 en 1693 is er een bijna vast en zeer constant aantal bewoners/eigenaars in de Nieuwstraat, het zijn er 8 of 9, die worden aangeslagen voor de Generale Pacht. Fokel Cornelis, van wie onbekend is wie ze is en waar ze van daan komt woont er tussen 1660 en 1677. Het enige wat we van haar weten is dat ze lidmaat is van de Hervormde Gemeente, iets wat genoteerd werd in 1663 en in 1672. Er wordt vermeld dat ze aan de Plaats, resp. de Noordzijde Plaats woont, dat blijkt in de praktijk dus de Nieuwstraat te zijn. De familie Wijck treffen we in de Nieuwstraat aan vanaf 1660 tot 1693, het gaat om een welgestelde familie, ze moeten in ieder geval een flink bedrag aan belasting ophoesten. Datzelfde geldt voor Jan Dirksz Halfswaag. Ook hij moet een flink bedrag betalen en doet dat vanaf 1660 tot 1682. Notaris Cornelis Achterkerk woont eerst aan de Nieuwstraat, getuige deze akte van 22 oktober 1674: Wij Cornelis Harcx Nes ende Jan Cornelis WiÜekint oirconden ende kennen een ijgelijck dat voor ons gecompareert ende gecomen is deersame Dirck Pieters Molenaer biersteecker alhier als last ende procuratie hebbende van Casparus Tierens enz.... d'welcke bekende indier qualite vercoft te hebben gelijck hij vercoopt mits desen aen Cor nelis Coningh voorsanger en schoolmeester alhier een huijs ende erft staende ende gelegen binnen Schagen voorschreven inde Nieuwestraet belent Cornelis Achterkerck met sijn vrouw suster ten suijden ende Cornelis Wijcx erve ten noorden..." 4 Het eind van de Nieuwstraat met het bruggetje naar het Rapenpad.

Kakelepost - Schagen | 2017 | | pagina 4