De arbeiderswoning van de familie Wilps stond op het kadastrale perceel C544 op de hoek van de driesprong Nes/Korte Snevert/lange Snevert nu Nes/Lutjewallerweg/Snevert. Het stukje grond waarop nu een wegwijzer en een schakelkast staan. stand der gemeente SCHAGEN, verschenen Teunis Wilps, arbeider, oud tweeënvijfiig jaren, wonende te Schagen, vader van de na te noemen overledene, en Jacob Snijders, van beroep arbeider, oud zevenentwintig jaren, wonende te Schagen, geene betrekking van de overledene, die ons hebben verklaard dat op den Drieëntwintigsten dezer maand, des voormiddags ten vijf ure, in het huis staande alhier, aan de Korte Snevert Wijk G nummer dertig, in den ouderdom van zeventien jaren, drie maanden, is overleden Geertje Wilps, van beroep zonder, geboren te Barsingerhorn en wonende te Schagen, dochter van eerstgemelden aangever, en van Antje Meuleveld, zonder beroep, wonende te Schagen.' Het Dienstbodenregister van Den Helder De stadskom van Schagen heeft Elisabeth Kweldam niet weten te bereiken. Bij Korte Snevert G 30 kon ze niet verder. Daar werd ze liefdevol opgenomen en verzorgd door Theunis Wilps en zijn vrouw Antje Meuleveld, met hun twee dochters Geertje en de 5-jarige Antje. Elisabeth Kweldam kwam erbovenop, Geertje raakte besmet en stierfop 23 januari 1883. Was het schaamte? Was het de schande een ziekte met dodelijk gevolg te hebben overgedragen? Gooiden haar werkgever Jan de Vries en haar vader beiden de deur voor haar dicht? In elk geval verhuisde Elisabeth op 29 januari 1883, met de dood van Geertje Wilps op haar geweten, naar Den Helder. Daar had ze een zus wonen die twee weken eerder haar man had verloren. Vier maanden later werd Elisabeth ingetekend in het Dienstbodenregister van Den Helder, waar ze een jaar werkte bij de lorrenman en opkoper Gerrit van Praag. Ze verkaste naar Amsterdam, keerde naar de marinestad terug en kreeg daar ongehuwd twee kinderen. De eerste, Jan, overleed al na zes dagen. De tweede noemde ze Martinus. Goed dat al die registersakten en kaarten bewaard zijn gebleven De Huwelijksakten Zes jaar na haar vertrek uit Schagen trad Elisabeth Kweldam op 20 februari 1889 te Den Helder in het huwelijk met Gielia Gib bon, een marinier a&omstig uit Gouda. Aan de huwelijksakte is de volgende clausule toegevoegd: 'En hebben de comparanten ons bij deze verklaard te erkennen een kind van het mannelijk geslacht, sten Augustus achttienhonderdachtentachtig, waarvan de geboorteakte hierbij wordt overgelegd.' Elisabeth ondertekende de akte met Be- tje, dan weten we dat ook. Men zou denken dat Gielia Gibbon met Elisabeth Kweldam grootmoedig een ongehuwde moeder heeft geëcht. Maar bij raadpleging van Gielia's stamboom zien we dat zijn vader Martinus heette. Tien tegen een dat de koene marinier zelfde verwekker was van Betje's tweede kind. De kleine Martinus Gibbon werd groot en trad in de voetsporen van zijn vader: hij ging bij de marine. Hij huwde als onderof ficier in 1915 te Oudewater Cornelia Maria van den Heuvel. Het huwelijk bleefkinderloos. Martinus overleed 19 september 1966 in Ede; met hem eindigt de familielijn van Betje Kweldam. De Gezinskaarten En wat was er geworden van Theunis Wilps, zijn vrouw en zijn enig overgebleven dochtertje Antje? Ook zij waren in 1883 immers 'door den typhus aangetast'. Welnu, in haar editie van 18 februari 1883 schreefde Schager Courant: 'Moesten wij in ons vorige nummer berichten dat de menschlievende arbeider, die het Schagensch dienstmeisje had opgenomen, met zijn geheele gezin aan den typhus leed, nu is Vrijdagmiddag de vrouw van dien man ook reeds overleden, zij zou heden middag worden ter aarde besteld.' In de overlijdensakten vinden we de bevestiging. Op 15 febru ari 1883, 's morgens te vier uur, overleed ook de moeder van Geertje Wilps in haar ziekbed. Vader Theunis daarentegen werd de gevreesde bacterie de baas. Hij verhuisde met de kleine Antje van de Korte Snevert naar Noord 15 en stierf daar op 31 oktober 1911, 81 respectabele jaren oud. In de Gezinskaarten 1911-1920 is opgetekend dat Antje tot zijn overlijden bij hem is blijven wonen. Haar huwelijk mocht hij net niet meemaken, maar hij sloot zijn ogen in de geruststellende wetenschap dat zijn dochter aan haar toekomst had gewerkt. Zij trouwde een maand na haar vaders dood met de molenaarsknecht Hendrik de Boer uit de Nieuwstraat, vijf maanden zwanger van haar eerste kind, dat haar enige zou blijven. Maartje Anna de Boer werd op 9 april 1912 geboren aan de Thorbeckestraat B 122. Zo kreeg dit dubbele familiedrama toch nog een nakomeling en kent u wellicht kindskinderen, die misschien niet eens weten wat zich in 1883 in hun familie heeft afgespeeld. Goed dat al die registers, akten en kaarten bewaard zijn gebleven. Peter Groenveld

Kakelepost - Schagen | 2017 | | pagina 15