De Veldnamen van Schagen Aanvullingen en verbeteringen Daarbij blijft echter de vraag waarom dat straatje zo is genoemd Maar 'trint', wat betekent dat? In 'Veldnamen van Schagen' koos ik voor het volgende. De 't' is het lidwoord 'het'. Dat komt vaker voor, zie Tjaarsdorp en Tjallewal, beide in Schagen. Maar 'rint'? Ik dacht toen nog niet aan 'rund', maar wel aan 'rinnen, stromen. Dat hangt samen met het gegeven dat Trintgast ook het water aanduidt dat tussen de Loet en het water langs het Noord loopt. Een stroompje langs de geestgrond. Die geestgrond vinden we in de Zandvenne, een gebied tussen de Menisweg en de Hale, in het westen begrensd door de Oudedijk. Het genoemde water loopt erlangs bij de Hale en vormt daarmee samen de grens met overige noordelijk ervan gelegen poldertjes. Tussen de Trintgast en de Zandvenne ligt nog een ander poldertje, de Misselkaag en het land grenzend aan de Lagezijde van het Noord en de Loet. Helemaal gelukkig met deze verklaring was ik niet, maar ik vond geen betere. Niet iedereen was het met die verklaring eens, o.a. Jan Keuken uit Niedorp, en niet ten onrechte. Naamkundigen raadplegend wees een van hen, Lauran Toor- ians, me op 'Trintgeest'. Dat is te vinden in de 'Chronyk van de stad Medenblik', geschreven door Dirk Burger van Schoorl. Deze 17e eeuwse geschiedschrijver en verteller schenkt in dat boek ook ruime aandacht aan Texel. Hij vermeldt dat je op Texel een flink aantal gehuchten kunt vinden, waaronder 'Trint geest'. Dat is volgens hem te vinden vlakbij het voormalige eiland Eijerland. Het ligt vlak ten oosten ervan. Het stuk land dat volgens Sjaak Schraag, in zijn boek 'Veld namen van Texel' (Den Burg, maart 1990) 'Trentgeest(je)' is geheten - een poosje ook Trijngeest - ligt in sectie B. Op de kaart op bladzijde 9 van zijn boek is het nummer 6. Het ligt pal ten oosten van Oosterend en direct ten zuiden van Zevenhuizen. Er bestaat ook een boerderij met de naam 'Trentgeest', aan de Trentgeestweg later de Oostkaap, nu de Kaapweg nummer 1. (Zie ook de Uitgave Historische Vereniging Texel van 1 juni 2008, blz. 17 en volgende, en eveneens Het Boerderijenboek, geschiedenis en naamgeving van alle boererijen op Texel, hun eigenaren en bewoners, Schoorl 1998, geschreven door C.J. Reij, C, Hoogerheide en C.G.J. van Empel, daarvan Deel 1, blz. 260) Ook volgens Schraag staat het woorddeel geest van Trentgeest voor hoge zandgrond en of'trent' voor zichzelfsprak, hij zegt er niets over. Het ligt voor de hand dat de 't' weer het lidwoord 'het' is, Blijft over 'rent'. Volgens de historische woordenboeken op internet (van de Geïntegreerde Taalbank, GTB) is het woord 'rent' identiek met 'rint' en betekent het 'rund'. Een dergelijke verandering van klinker is niet ongewoon en hangt onder andere afvan dialectische eigenaardigheden. Kortom, 'trentgeest' wil zoveel zeggen als 'het rundgeest', een stuk geestgrond geschikt voor het laten begrazen door vee. 'Tringast' in Schagen zal zeker geen andere betekenis hebben. Daarbij blijft echter de vraag waarom dat straatje zo is genoemd en waaraan de naamgevers vanafde 17e eeuw hebben gedacht. Alleen aan 'hogere zandgrond' (de Zandvenne) geschikt voor het laten grazen van vee? Ofspeelde er meer mee? Namelijk 'stromend' (nou ja, stromend) water dat de polder Zandvenne aan de oostkant en de noordkant 'omarmde'? Er zijn geen bron nen die ons hierover inlichten. Tussen Texel en Schagen in ligt ten noorden van Callantsoog en ten zuiden van Huisduinen/Den Helder een grote polder die dit jaar 200 jaar oud is, het 'Koegras'. Op grond van het bovenstaande zouden we ook kunnen zeggen 'Trintgras' of 'Trentgras'. Het gaat hier alleen niet om geestgronden, hoewel er hogere stukken zandige grond te vinden zijn. 'Gras' is geen 'gast' of 'geest', het woord is wel identiek met het woord 'gars', een oppervlaktemaat. Een 'gras' of een 'gars' was de hoeveelheid gras die een koe vrat. Het aardige is dat we het woord 'gars' weer tegenkomen in de huidige straatnaam 'Rensgars' in Schagen. Net als 'Trintgast' en 'Trentgeest' laat 'Koegras' zien hoe belangrijk de veeteelt in dit noordelijke deel van Noord-Holland is en is geweest van oudsher, waarbij we moeten bedenken dat het op het Koegras vooral ging om schapen. Overigens, wie googlet op het woord Trentgeest komt on verwachte zaken tegen. Daaruit wordt duidelijk, dat de naam Trentgeest zeker niet beperkt is tot Noord-Holland in en boven West-Friesland. geest -Koegras Karel Numan 13

Kakelepost - Schagen | 2017 | | pagina 13