reageren Uit de collectie van Boerderij en Rijtuigmuseum Vreeburg Dwalend door het depot van Boerderij- en Rijtuig museum Vreeburg kom je soms wonderlijke objecten tegen. Want wat is dit voor een ding? Ergens op de rand staat het merk HEVEA, dus misschien is het wel een hulpstuk voor een BATA-sandaal uit de jaren 50. Maar hoe gebruik je het dan? Is het wellicht een kniebeschermer voor stratenmakers, of is het toch een BH voor beginners? Oplettende lezers hebben het al aan het kopje boven deze tekst gezien: volgens de beschrijving in de catalogus van Vreeburg is dit een zogenaamde klauwbeschermer, die dateert uit de jaren 60 van de vorige eeuw. Op internet is een juichend artikel uit een Zeeuwse krant uit 1967 te vinden, waarin hulde wordt gebracht aan HEVEA (de laarzenfabriek) voor het uitvinden van dit hulpstuk, dat het pro bleem van speenbetrapping bij koeien voor eens en altijd oplost. Blijkens het artikel had 12 tot 15% van de koeien daar last van: de twee hoornachtige stompjes aan de achterpoot beschadigen de uier, met als gevolg infecties, en soms -nog erger- het einde van de koe als melkkoe. Lederen klauwbeschermers werkten niet goed, en gingen maar kort mee. Daarom kwam HEVEA met deze versie van polyvinyl-chloride, voor 6,95 gulden per paar. De klauwbeschermer heeft een speciaal plekje in Vreeburg, naast al die andere interessante objecten! Gelukkig is de redactie die mag ervaren dat wat in de Kakelepost wordt gepubliceerd, ook wordt gelezen. Mevrouw Nel Mud-Groot schrijft ons het volgende. In de "Kakelepost" nr. 4 zag ik het lijstje van krui deniers in de jaren 50 in Schagen. Als geboren en getogen Schagense weet ik dat er op 't Noord (waar ik geboren ben en tot mijn 21ste gewoond heb) ook een kruidenier zat. Wij haalden daar ook wel onze boodschappen en bij de Gruyter waar mijn vader had gewerkt. Het was Arie Ruiter weet niet ofde achternaam goed gespeld is) Nu zit kapsalon "Prisma" op die plek. Nu nr; 92-94. Het was een echt paar zonder kinderen kan ik mij nog herinneren. Ruud van de Pol bevestigt dat: Kruidenier A. Ruiter was gevestigd aan het Noord Wijk A nr. 32a per 1 sept 1951 omgenummerd naar Noord 92. Omtrent 1972 heeft Adr. Ruiter een levensmiddelen- bedrijf op het adres Noord 94. Hij is niet te vinden in het adresboek van 1936 en is zijn zaak dus begonnen tijdens ofvlak na de oorlog. Robert Witsen zal te gelegener tijd ook aandacht schenken aan de overige kruideniers in Schagen. Klauwbeschermer Boerderij-en rijtuigmuseum Vreeburg Loet 14 1741 BP Schagen 0224 21 69 06 info@museumvreeburg.nl Martin van der Jagt-

Kakelepost - Schagen | 2017 | | pagina 11