MOO I Tot de Nieuwstraat Geslaagde presentatie 'Mooi Schagen' Wat er veranderd is in de jaren tussen 1638 en 1660 ont trekt zich aan onze blik. Over die jaren zijn er geen gegevens beschikbaar behalve via de transportregisters. In 1648 verkoopt Mr. Jacob de Vos, schoolmeester, de tuin naast zijn huis aan de Baljuw Jacob Vertest, nog woonachtig in Callantsoog. In 1659 koopt dezelfde Baljuw Jacob Vertest, die dan Baljuw is in Schagen, het huis van de familie Vos. Jacob de Vos blijkt te zijn overleden, zijn kinderen zijn getrouwd en ze willen het huis in de Nieuwstraat van de hand doen. Het staat aan de westkant, naast de pastorie die ten noorden ervan te vinden is. Verder is er weinig 'beweging' in de Nieuwstraat althans volgens de transporten. (wordt vervolgd) (deel 3, aanvullingen) Het artikel in de vorige Kakelepost over het ge deelte aan de Markt 'Tot de Nieuwstraat' (deel 2) heeft reacties opgeroepen van twee lezers, beide als het gaat om het pand op de hoek van de Markt en Nieuwstraat. Zowel Roel de Haan als Cees Boontjes wijzen de auteur erop dat wat hij opmerkt over gebruik en bewoners van het pand na 1960 aanvulling en verbetering behoeft. Daar gaan we. Het pand op de hoek kwam inderdaad in 1956 in het bezit van Familie Boontjes. Er zijn zeer uiteen lopende neringen in gehuisvest geweest. Het heeft dienst gedaan als eet- en koffiehuis, als dancing en als showroom voor het automobielbedrijf. In 1968 kwam Van Etten N.V. Supermarkten erin, de K-markt, later overgenomen door Ten Bokkel. In de jaren '70 is ook de elektrowinkel van Ou- dejans er te vinden geweest. De FEBO vestigde er zijn snackbar in 1994 en Piet Hein de Boer is sinds enige weken degene die het bedrijf runt, nog steeds als (onderdeel van) de FEBO. De auteur van het artikel liet mevrouw Alida Volten op de bovenverdieping van het pand wonen. Weliswaar is die verdieping steeds een woning geweest, maar Alida Volten heeft er niet gewoond. Bovendien was Alida Volten niet getrouwd met Jan Boontjes maar met Gert Boontjes. Zij hebben, zoals Cees Boontjes me schreef, na de verkoop en afbraak van café De Beurs aan de Markt jarenlang in de woning boven de huidige HEMA gewoond. Waarvan akte. Zaterdagmiddag 29 oktober was het gezellig druk bij de presentatie van 'Mooi Schagen, Een wandeling door het Schagen van toen' in museumboerderij Vreeburg aan de Loet in Schagen. Kees Zwaag, voorzitter van de stichting Museumboerderij Vreeburg heette de schrijver en de toegestroomde belang stellenden welkom. Schrijver en samen steller van het boek, Harry Kooij, presen teerde vervolgens een 'Snelle wandeling door Schagen' aan de hand van een diavoorstelling van een selectie foto's uit het boek. Uit de zaal klonk veel herken ning bij de plaatjes. Burgemeester van Schagen, Marjan van Kampen-Nouwen, nam het eerste exemplaar in ontvangst. Ze vertelde iets over het wordingsproces van het boek werk en hoe een en ander onder haar aandacht was gebracht door de nicht van de schrijver, Janine Kooij. Na lovende woorden nam zij het eerste exemplaar in ontvangst. In de afsluitende sessie signeerde de auteur zijn boek voor wie dat wilde en dat waren er flink wat, want het boek is zeer de moeite waard. Het vormt een aanvul ling op de reeds bestaande historische werken van de gemeente Schagen. Het geeft met zijn schat aan foto's (450), geschoten van 1880 tot 1975, inderdaad blijk van 'Mooi Schagen'. Een wandeling door het Schagen van toen Karel Numan Adrie Pater c

Kakelepost - Schagen | 2016 | | pagina 9