'Hier Sybrand Pastor was, hy 't Pausdom eerst beminde, Soo lang als hij ruig leefde, het Pausdom hem bezinde, Maar als hem Christus riep, en hy hoorde Christi reeden, Men ving hem in de Zype, men brand in d'Haagzyn leden, Als 't Pausdom deze moord, aan dees Martelaar bedreef, Men vyfiien hondert jaar, en tien maal zeven schreef. Hy riep U Kerke Christ, u volk dog komt te bate, Twee jaar daarna, dees plaats, d'Afgoderi moest late, Christoffel raakt' in 't vier, bels Priesters kroop in d'hoek Voor afgod Christum zelfs, voor beelden, Godes boek, Voor Priesters, Monnik, Paap, zag men hier Gods dienaren, Men hoortze Godes Woord, voor alle man verklaren. Nogswaart, nog strik, nogfelle vlam, De waarheit oit, zijn kragt benam. Markt, Hij is daar in 1598 beroepen en bleef er voorganger tot zijn dood in 1624. Hij zal daar ook zijn blijven wonen. Welis waar wordt hij niet genoemd in de Generale Pachten van 1610 en 1615, maar in die van 1623 komen we aan het begin van de Nieuwstraat dezelfde namen tegen als in 1605 Jan Dircxsz de Geus, Clemment Jessen, Guert Fransdr, en Vincentius Meu- sevoet. Hij zal er derhalve wel tot zijn dood hebben gewoond. Simon Frericsz wordt in 1605 aangeslagen voor het bezit van 2 geersen en 4 snesen land, naast zijn inboedel en huisraad (die ook werden belast; een soort personele belasting, die nog niet eens zo lang geleden is afgeschaft en vervangen door de inkom stenbelasting). Hij moet daarover 3 schellingen betalen. In 1610 wordt hij aangeslagen over het bezit van zijn huis en erf, inboedel en huisraad; daarnaast nog over 1 gars land in Barsin- gerhorn, dat hij verpacht, 1H gars land in Haringhuizen dat hij ook verpacht. Hij moet nu iets meer betalen, te weten 4 schellingen. In 1615 staat er: binnen in Schagen zelf) 10 snees, tot Bar- singerhorn soveele het te huijer gelt (=pacht doet) 31 gulden vrij gelt, 't huijs imboel huijsraet 2 koeijen 1 paert, tot Haring huizen 28 snees gelt te huijer 30 gulden vrij gelt en hij moet daarover aan belasting 7 schellingen betalen. In 1623 blijkt hij te zijn overleden, want nu wordt zijn weduwe met haar kinderen aangeslagen: 't huijs erve imboel buijten 90 gulden lanthuijer in 't geheel schuldich 100 gul dende aanslag bedraagt 6 schellingen. Deze opsomming toont aan dat we bij Simon Frericsz te doen hadden met een kleine boerenbedoening, gelegen aan de Nieuwstraat, zijnde het derde of vierde huis links gezien vanaf de Kerkebuurt. Rapenburg De Nieuwstraat liep tot het water dat het Noord met de Lange- sloot verbond. Over dat water lag een bruggetje dat de Nieuw straat verbond met het erfvan het huis Rapenburg. Dat huis werd door de pachters gerekend te behoren tot de Nieuwstraat. In 1605 is de heer van Schagen de eigenaar. Met ingang van de laatste dag van juni 1612 verwerft Cornelis Jacobs Pee(t)oom uit het Schagen deze ridderhofstee en betaalt erfpacht aan de heer van Schagen. Zelfs in 1610 heeft deze Peeoom al bemoeie nis met Rapenburg want dan wordt hij voor dit Rapenburg aangeslagen in het kader van de Generale Pacht. Peeoom blijft tot 1651 in het bezit van Rapenburg, in dat jaar verkoopt hij, dan woonachtig in Hoorn, Rapenburg aan Cornelis Cornelisz Coningh. Wisselingen en Blijvers Elke keer dat de bewoners en eigenaren naar hun bezittingen wordt gevraagd, blijken er vele wijzigingen op te treden naast een aantal constanten. Ene Clemment Jessen woont in het tweede of derde huis aan de westkant - vanaf1610 tot 1633 - onafgebroken in de Nieuw- straat. Hij is ofwel kleermaker (snijder) of rietsnijder. In 1632 is er sprake van de pastorije aan de westkant, iets voorbij de helft. In dat huis woonde mogelijk Meusevoet al in 1605, maar zeker in 1623. Later is er een predikantswoning aan de Hoogzij. Van vele bewoners is niet bekend wie het zijn, ze verschijnen een keer in de boeken van de pachters, soms voor een gering bedrag aan te betalen belasting soms met de aantekening dat ze niets hoeven te betalen. Iets anders wat duidelijk wordt, is dat in de eerste helft van de 17e eeuw de straat ook werd bewoond door mensen als notaris en boekbinder Valckenburg, chirurgijn Claes Aris, dominee Meusevoet, schoolmeesters als Sijbrant Fopps en Jan Organist. Ook Doctor Petrus Ens woont vele jaren in de Nieuwstraat voordat hij verhuist naar de Laagzij. Daarnaast wonen er men sen die land bezitten en verpachten. Portret van dominee Vincent Meusevoet. Dominee Vincent Meusevoet werd in 1560 geboren in Eeklo (Vlaanderen). Hij studeerde in Leiden waar hij in 1589 trouwde met Janneken Mannes. In 1590 werd hij beroepen in Zevenhoven vanwaar hij in 1598 vertrok naar Schagen waar hij in 1624 over leed. Zijn zoon Daniël geboren in 1592 werd ook predikant en werkte in Marken en de Noord-Zijpe. Ds Vincent Meusevoet schreef een gedicht dat lange tijd in de oude kerk heeft gehangen. Het gaat over de de 'afvallige' priester Sybrant Jansz, die uitein delijk in Den Haag op de brandstapel terecht kwam, nadat hem eerst zijn priesterschap ontnomen en hij vervolgens was geworgd. 8

Kakelepost - Schagen | 2016 | | pagina 8