De Nieuwstraat groeide ze werd niet aangelegd Het eerste voorbeeld is Pieter Reijersz de Boer. Hij bezat niet alleen een huis aan de Kerkebuurt, hij kocht ook het eerste huis links in de Nieuwstraat van Bartelmeeus Aengsz, die het op zijn beurt weer had gekocht van Jan Simonsz Rolle. Het voorste deel kocht hij even later van Cornelis Claesz. Deze transacties speelden zich af in de laatste tien jaar van de 16e en de eerste tien jaar van de 17e eeuw. Griet Dammesdochter treffen we in 1604 als bewoonster aan. In een transportakte van 1 maart 1604 lezen we hoe wat dit huis betreft zekere vorken in zekere stelen zitten: "Wij Pieter Sijbrantsz ende Willem Fredericxsz Scepenen binnen Scagen oirconden ende kennen eenen ijegelicken een ieder) dat voor ons in persone gecompareert ende gecomen is Bartelmeus Adamsz onsen medepoorter ende bekende voor hem ende zijnen erven vercocht te hebben ende vercoopt alsnoch bij desen aan Rens Thijsz Schuijtmaker oock onsen medepoorter het achtereijnt van 't huijs met zijnen erve daer hij Bartelemeus Adamsz jegenwoordelicken in woont ende soo hij 't selve bewoont uitcomende in ende zijn uijtganck hebbende inden ouden Schoolsteech waervan Cornelis Claesz 't vooreijnt van huijs ende erve uitcomende inden Nieuwe straet vercocht heeft aen Pieter Reijersz de Boer te samen met de helft van 't erve aenden noortzijde ende waervan 't voor- seijde vooreijnt te samen met de camer toecomende Griete Dammesdr daer de helft toecomt ende dat onderdeel belent 't selve achtereijnt des huijs ende erve met Simon Garbrantsz Ban aenden noortsijde ende Albert Cornelisz Plaets aende suijden Bent u er nog? Het huis is dus opgeknipt in een vooreind en een achtereind. Het achtereind wordt verkocht door de huidige bewoner, Bar telmeeus Adamsz, aan de nieuwe bewoner Rens Thijs Schuijte- maker. Het voorhuis wordt bewoond door Griete Dammesdr. Vanuit het achterhuis kom je in de Oude Schoolsteeg en deze oude Schoolsteeg komt uit op de Kerkebuurt. Het voorhuis was in het bezit van Cornelis Claesz en die heeft dat verkocht aan Pieter Reijersz de Boer. Dat voorhuis heeft zijn ingang aan de Nieuwstraat. Maar dat voorhuis wordt voor een deel ook bewoond door Griete Dammesdr. Eén huis, twee eigenaren en drie bewoners. Het is het eerste huis links in de Nieuwstraat, begin 17e eeuw. En dan nog iets over de erven aan weerszijden van het huis. Het deel van het erfaan de noordkant grenst aan het erfvan Simon Garbrantsz Ban (en daarmee weten we ook dat er nog een huis stond aan de Nieuwstraat) terwijl het erfaan de andere kant van het huis, de zuidkant, grenst aan Albert Cornelisz Plaets. En die bewoont de boerderij die staat op de Hoek van de Kerkebuurt en de Nieuwstraat. In dat pand, ofliever op dat perceel, is tegen woordig al weer jaren de FEBO gevestigd. Nog een keer Griete Dammesdochter Er is nog een akte waarin we Griete Dammesdr tegenkomen. In die akte draagt de genoemde Cornelis Claesz het voorhuis over aan Pieter Reijersz de Boer. Dat gebeurt 10 dagen eerder dan wat er in de bovenstaande akte is beschreven, op 20 februari 1604: Pieter Reijersz die Boer koopt van Cornelis Claesz 'den portie van t huijs ende erve daerinne hij Cornelis Claesz jegen woordelicken is wonende met den vierdepaert (=kwart) van het bleekvelt aende noortzijde van tselve huijs leggende ende eenen vrijen ganck nae tselve bleekfelt sonder dat deenen den anderen inden selven ganck sal verhinderen ofte beletten met noch den halve appelboom vanden welcken Griete Dam mesdr dander helft toecomt wesende deselveportie van t huijs ende erve het oosteijnde uutcomende inde Nieuwestraet... Uit deze akte blijkt dat Griete Dammes er al woont en het recht heeft gebruik te maken van een deel van het bleekveld aan de noordkant van het huis (dat grenst aan het erfvan Simon Gar brantsz Ban), zonder dat haar een strobreed in de weg gelegd mag worden door andere bewoners van het voorhuis. Boven dien heeft Griete Dammesdr recht op de helft van de opbrengst van een appelboom die daar staat. De puntjes worden wel op de 'i' gezet. In 1610 woont Griete Dammesdr er nog steeds. Andere bewoners zijn Jan Dircxs de Geus, Pieter Andries Glasemaker en Clemment Jansz Snijder. Inmiddels is Simon Garbrantsz overleden, maar zijn weduwe en kind wonen nog in het tweede huis aan de Nieuwstraat. Jan Dircxz (de) Geus Jan Dircxs Geus vinden we in een akte van 22 juni 1617. Uit deze akte blijkt dat hij messenmaker is en dat hij woont in het eerste huis links in de Nieuwstraat, doordat vermeld wordt dat Albert Cornelisz ten zuiden van hem woont. En die woont zoals al eerder vermeld in het hoekhuis Nieuwstraat-Kerkebuurt: Jan Dircxsz Geus (Messemaker) heeft een schuld aan Frans Jacobsz Brouwer vande drie starren tot Haerlem en hij stelt tot een speciale hijpotheek zijn 'huijs ende erven staende ende leg gende inde Nieuwe Straet belent Albert Cornelisz ten suijden Sijmon Dircxsz Glasenmaker ten noorden In 1615 treffen we Jan Dircxsz Geus er nog aan, evenals Clem- ment Jessen (Jansz), maar de nieuwe bewoonster is Guert Fransdochter. Griete Dammesdr is waarschijnlijk overleden. Wie er in het tweede huis wonen is onduidelijk, Sijmon Glase maker niet meer. Vincent Meusevoet en Simon Frericsz Naast de notaris Simon Garbrantsz Ban - vermoedelijk wonend in het veirde huis - woonde Simon Frericsz en dat was een kleine boer. Maar eerst nog even terug naar het huis van de Garbrantszen. In 1605 woont daar ook Vincent Meusevoedt of Meusevoet. En die kennen we als een dominee in de kerk op de

Kakelepost - Schagen | 2016 | | pagina 7