De Nieuwstraat wordt ook wel Papestraat genoemd weg en onder het parkeerterrein door tussen het water langs het Rapenpad(je) en de Langesloot. De eerste vermelding In de registers van de tiende penning van 1557 en 1561 wordt de Nieuwstraat niet genoemd, wel de Kerkebuurt. In latere registers, aan het begin van de 17e eeuw, lopen de mannen van de vroedschap die de pacht moesten vaststellen, steevast de route Noord, Lagezijde van Noord en Loet en vervolgens Kerkebuurt en Nieuwstraat. Dat treffen we voor het eerst aan in het boek van de Generale Pacht van 1605. Het is niet onwaar schijnlijk dat de Nieuwstraat in de tweede helft, of nog liever in het derde kwart van 16e eeuw is 'aangelegd'. In de transportre- gisters, waarin vanaf1555 door de schepenen werd vastgelegd welke huizen, landerijen en schuldbekentenissen van eigenaar wisselden, vinden we de Nieuwstraat voor het eerst genoemd in een acte van 27 juni 1576. Ene Maerten Lutges (Luitjes) leent geld van secretaris Pieter Garbrants en stelt zijn huis aan de 'Nieuwestraet' als onderpand. Naast zijn huis staat aan de zuidkant dat van Pieter Jansz Rijckwert en aan de noordkant dat van Sijger Harcsz. Omdat we weten dat het huis van Pieter Jansz Rijckwert aan de Kerkebuurt stond - en wel tussen het Noord en de Nieuwstraat - weten we nu ook dat het huis van deze Maerten Lutges het eerste huis links in de Nieuwstraat was. Bovendien weten we dat daar in ieder geval twee huizen naast elkaar stonden en die zullen niet in 1576 zijn gebouwd. Con clusie: in 1576 staat aan de Nieuwstraat een aantal huizen en is deze Nieuwstraat al een tijdje als 'straat' in gebruik. Hoelang wordt alleen niet duidelijk uit de bewaard gebleven documen ten. Hoe het ook zij, het is in Schagen de tweede 'straat', de Molenstraat heeft wat dat betreft de oudste papieren. Zo'n 14 a 15 huizen en erven Hoeveel huizen stonden er? Om dat aan de weet te komen moest er worden geteld op grond van gegevens die beschikbaar zijn in de boeken van de Generale Pacht en de Verponding, de registers die werden aangelegd voor de inning van de belasting. Zoals hiervoor al vermeld liepen degenen die deze aanteke ningen maakten vanaf het Noord de Kerkebuurt op, namen de Nieuwstraat eerst links en vervolgens teruglopend weer links tot ze opnieuw op de Kerkebuurt kwamen en linksaf sloegen. Daar kwamen ze bij de twee huizen die nog aan de noordkant van de Kerkebuurt stonden en bezochten vervolgens de huizen die aan de oostkant ervan stonden, de rij herbergen daar, tot ze bij de Laagzij kwamen. Alle huizen aan de noordkant en de oostkant van de huidige Markt lagen dus aan de Kerkebuurt. De Nieuwstraat strekte zich uit tot het water aan de overkant waarvan het huis Rapenburg stond. Het gaat om een paar hon derd meter. Links en rechts was er ruimte voor een gering aantal huizen, een stuk ofzeven. Deze huizen werden soms opgedeeld in een aantal 'kamers', men woonde dan in hetzelfde huis, maar had daarin woonruimte die van de andere was afgescheiden, opgedeeld in een woonkamer(tje) met stookgelegenheid en soms een apart slaapvertrek(je). Ook had men toegang tot de waterput als die er was. Soms had men het recht van pandrop, dan mocht je het water van het dak van de buren opvangen in een regenton. Een enkele keer wordt er melding gemaakt van een secreet, een buiten- w.c., het huisje, boven de sloot aan de oostzij van de Nieuwstraat die doorliep achter de huizen aan Plattegrond van de Nieuwstraat in 1832. Tekening E. Visser 5

Kakelepost - Schagen | 2016 | | pagina 5