SCHAGEN Het inspringen van koeien en schapen Dan is er nog een derde foto, die enkele jaren na 1909 moet zijn geschoten. Ik zou denken 1912. De iele platanen rechts van het plantsoen op foto 2, zijn op foto 3 wat uitgebot en geschoord met palen. De conifeertjes in het perk zijn alweer gerooid, ken nelijk niet aangeslagen. Verder zien we op foto 3 dat is gebeurd waar de gemeenteraad al voor had gevreesd: het inspringen van koeien en schapen in het plantsoen. Het hek was uit voorzorg nog wel aan de kop van het plantsoen verhoogd. Maar wat heeft zo'n tere constructie in te brengen tegen zeshonderd kilo koe die gras ziet? Zo strak als het hekje er in eerste aanleg bij stond, zo verfomfaaid is het hier. Het plantsoen echter is opgebloeid en het lijkt of de jeugd het onderhoud op zich heeft genomen. Maar dat is schijn. De jongen die zo stoer in de werkhouding staat heeft een hooihark in zijn handen, waar geen hooi is te bekennen. Ideetje van de fotograaf? De camera boezemt nog veel ontzag in. De bakker links heeft er zijn broodwijk even voor onderbroken. Allen die in beeld zijn poseren met een strak gezicht, de ogen gefixeerd op het mysterie van de lens. Lachen naar het vogeltje was er in die tijd niet bij. De puzzel opgelost Resteert de vraag uit welk jaar foto 1 dateert. Ondanks het fraaie plantsoen voor zijn terras ging het Cees Oomes in Spoorzicht niet voor de wind. Op 6 oktober 1910 werd zijn faillissement uitgesproken. Kennelijk was er nog hoop, want de biljarttoer- nooien waarmee hij was begonnen zette hij manmoedig door: Dagelijks van s morgens 9 uur tot 's avonds 11 uur voortzetting van het Biljart- Concours met 6 ballenom een Heeren-Rijwiel'Zijn faillissement werd in j anuari 1911 opgeheven, maar zijn hore cazaak redde hij er niet mee. Op 27 februari 1911 verhuisde Oomes met zijn gezin naar Haarlem. Spoorzicht kwam in han den van Pieter Maars, die Oomes' naam van de gevel zal hebben gehaald. Het is een zomerfoto, dus 1911 valt af De struikjes in het plantsoen en de bomen ernaast dragen al aardig wat blad; op foto 2 zijn ze nog kaal. Conclusie: foto 1 moet zijn gemaakt in de zomer van 1910.. Plantsoen Ansichtkaart van het plantsoen tussen Molenstraat en Nieuwe Laagzijde, enige jaren na de aanleg. Peter Groenveld 23

Kakelepost - Schagen | 2016 | | pagina 23