Auto's reden hier in 1909 nog niet vergeet al gauw de praktische bezwaren van een sloot voor de deur. De voorzitter van de bruggenvereeniging Nieuwe Laagzijde droeg in 1902 tijdens de gemeenteraadsvergadering al een invoelbaar nadeel aan: 'Door de heer Oudenhoven werd geklaagd over den vuilen toestandwaarin het water verkeert aan de Nieuwe Laagzijde. Oude matten en kleedenhoedendoos, dooden hond en meer dergelijke zaken had Spr. daar drijvende gevonden, kortom, die sloot verkeert in een hooge mate van vervuiling, wat hoog nodig verbetering behoefi.' Daar kwamen nog bij de stankoverlast en de gevaren van open water voor spelende kinderen. Meermalen ging in het water langs de Nieuwe Laagzijde een kind kopje onder; gelukkig was er altijd wel een engelbewaarder in de buurt om het eruit te vissen. Nee, nu de gracht als waterweg geen eco nomische functie meer had waren de aanwonenden van toen blij met de demping. Hij werd dichtgegooid en kreeg een fraai grafmonument in de vorm van het strakke plantsoen op foto 2. Polderen om het plantsoen Op die foto dragen de iepen langs de Molenstraat hun eerste blad, de struikjes in het plantsoen nog niet. Hij moet in het voorjaar van 1909 genomen zijn, kort na de aanleg. Over het omringend hek moest in de gemeenteraad nog duchtig worden gedelibereerd. 'Waar aan de ene zijde gewezen werd op hetgroote gevaar van het inspringen van koeien en schapen in het plantsoen en dus een hoog hek gewenscht werd geacht, werd aan de andere zijde het jammer gevonden dat met zulk een hoog hek alles zou worden ont sierd'. Alweer een tijdsbeeld: vee dat per stoomtrein werd aan- of afgevoerd dreef men via de Nieuwe Laagzijde ofde Molenstraat naar zijn bestemming. Een raadsmeerderheid besloot na breed voerig overleg tot een hekje van 50 cm. met houten paaltjes en 1 bandijzer. 'Om alle koeien- en schapengevaar zoo gering mogelijk te maken, zal bij de ingangen van het plantsoen het hek 1 M. hoog worden, met ijzeren paaltjes en twee bandijzers'.Het poldermodel in praktijk, al zien we dat het verhoogde deel van het hek in de uiteindelijke vormgeving is blijven steken op een hoogte van niet meer dan 75 cm. Het pas aangelegde plantsoen tussen Molenstraat en Nieuwe Laagzljde. Fotooolleotle Zijper Museum. 22

Kakelepost - Schagen | 2016 | | pagina 22