zabeth werkte niet in de winkel. Dat hoorde niet en paste niet bij zijn protestantse geloof. Het winkelmeisje in loondienst zorgde voor het werk achter de balie en de openstelling van de winkel. Een bekend winkelmeisje was Lenie Blind, zij was net als Melle Komrij actiefin het verzet in de Tweede Wereldoorlog. De Komrij- en Blindstraat in de wijk Muggenburg herinneren nog aan hun verzetsdaden. Ook Wietse Komrij stond geregeld in de winkel en omschrijft de jaren vijftig vooral als gemoedelijk: "De winkel vervulde een sociale functie, mensen kwamen voor een praatje. Wij hadden een zitbank in de winkel staan. Bedoeld om wachtende klanten een zitje te gunnen, maar veel mensen bleven ook na hun boodschap lekker zitten om te keuvelen met andere buurtbewoners. Het was echt een ontmoetingsplek." De zondagsrust in die tijd, vrijwel iedereen ging nog naar de kerk, was betrekkelijk voor de winkelier. Wietse: "Natuurlijk was onze winkel dicht op zondag. Maar mensen kwamen via de zijdeur naar binnen om dat vergeten pak suiker te halen. Vader verkocht het dan niet, maar gafhet mee. Betaling gebeurde wel weer op een gewone werkdag." Ouderwets boodschappenboekje Het boodschappenboekje van Anna van der Pruik in 1971 geeft een mooi tijdsbeeld. De bestelde boodschappen zijn puur 'Hollands', exotisch koken met buitenlandse ingrediënten hoorde daar nog niet bij. In de kolommen komen gereld zaken voor als bloem, suiker, koffie, kaas, ham en schoonmaakmiddel. Daarachter keurig de prijs in guldens en centen. Een pak Douwe Kruidenier Bakker. De Gruyter was gevestigd aan de Hogezijde van de Gedempte Gracht. 17

Kakelepost - Schagen | 2016 | | pagina 17