Kruideniers in Schagen Vast winkelritme Adresboek 1936 Plandelsadresboek 1938 Hernummering september 1951 Naam Adres Adres Bewoner J. Blankman blijft Laan/Dorpen D 100 Roggeveenstraat 2 B. Kapitein Jb. Blom Ploek Laagzijde K. de Boer blijft Tolke K20 Tolkerdijk 16 K. de Boer J.B. Brammer blijft Noord A 25 Noord 108 S. Groot es A. Broekhuizen blijft Loet E 152 Loet 37 M. Gomes A. Deutekom weg Noord A 67 Noord 36 Atelier J. Rozing J.D. Dubbeld blijft Landbouwstr. C 122 Landbouwstraat 33 A. Kouwen berg Fa De Gruijter blijft Ploogzijde E 100 Ged. Gracht 36 winkel De Gr. Fa Albert Heijn blijft Laagzijde B 39 Ged. Gracht 61 A. Molenaar D. Klos Pz blijft Markt A 83 Noord 2 D. Klos A.M. Kossen blijft Loet E 1 64 Loet 59 P. Denijs J. Kossen blijft Nieuwstraat A 100 Nieuwstraat 7 J. Kossen Fa v.d. Laan Magnusstraat C 136 Magnusstraat 13 C.Krap HJ. de Leeuw blijft Dorpen D 1 7/ Oude Stotstraat 78 Niet vermeld onbekend Mw J. Molenaar Loet E 154 Niet vermeld M. Mulder weg Regentenstraat D 35 Regentenstraat 4 M. Komrij Mw Ploeger-Overweel blijft Regentenstraat D 54 Regentenstraat 42 J. Bakker T. Prins Laagzijde B 70 Nieuwe Laagzijde 47 M. Prins K. Rezelman weg Torenstraat E 78 Torenstraat 2 J. Straatsma J.A. de Rooij weg Laagzijde B 1 7 Ged. Gracht 1 7 F. Kruit, winkel Jb. Siemons idem Laagzijde B 16 Ged. Gracht 15 J.D. Siemons R. van Silfhout weg Molenstraat C 35 Molenstraat 27 A. Stammes S. Stam blijft Ploogzijde C 5 Ged. Gracht 50 S. Stam C. Tuinman blijft Stationsweg C 82 Stationsweg 18 C. Tuinman K. Wijker weg Hoep B 143 Hoep 27 J. Dongelmans J.C. de Wit J.C. de Wit Molenstraat C 21 Molenstraat 11 J.C. de Wit J. Zwaag blijft Noord A 14 Noord 130 K. Greiner In de jaren vijftig had Schagen een groot aantal kruideniers op minder dan 6.000 inwo ners. Het overzicht toont de namen uit die tijd. Noot: de redactie heeft getracht compleet te zijn met kruideniers uit de jaren '50, maar wie een naam mist kan dat doorgeven. daarmee deze winkelformule als vanzelfsprekend ging voeren. Zo kwam de eerste ViVo winkel in Schagen tot stand. In 1966 ontstond uit een fusie van ViVo grossiers de organisatie Unigro (Unie van Grossiers). In 1980 werd UniGro gekocht van een andere kruideniersketen, VéGé, waarna de Super-winkelformule ontstond. Door deze ontwikkelingen verdween het merk ViVo in de jaren zeventig uit het Nederlandse straatbeeld. Ondanks de verzuiling en onderlinge verschillen, werkten de kruideniers in Schagen goed samen. Wietse Komrij"Als je het even niet op voorraad had, haalde je het bij elkaar. Altijd de klant te vriend houden was het devies. Geregeld kwamen de kruideniers voor overleg bij elkaar. De dinsdagmiddag winkel sluiting was zo onderling afgesproken. Alle kruideniers in Scha gen waren die middag dicht. Ook grote promoties, prijsvragen of acties rond Sinterklaas of Pasen bijvoorbeeld, werden vaak gezamenlijk opgepakt. Elke inwoner van Schagen kon, ongeacht zijn vaste winkel, meedoen. Maar over bedrijfscijfers spraken ze nooit met elkaar. Marges en omzetten waren een groot geheim." De service van thuisbezorgen had een vast ritme. Twee keer per week kwam Melle Komrij langs bij zijn klanten om het boodschappenboekje op te halen. Daarin had de klant geno teerd wat nodig was. De gewenste boodschappen werden ook twee keer per week thuis afgeleverd. Gratis. Voor veel klanten was dit de manier om het volume aan boodschappen te doen. Lekker thuis, kosteloos thuisbezorgd. Hoe hip is die moderne AH bestelservice van nu eigenlijk? Een vergeten boodschap of een vers onsje vleeswaren of kaas werden in de winkel gehaald. Niet voorverpakt, versproducten werden ter plekke gesneden. Bij Komrij was dit de taak van het winkelmeisje. Zijn vrouw Eli- 16

Kakelepost - Schagen | 2016 | | pagina 16