UikeNiestadt Beeldbank De fotografen Niestadt zijn bijna 90 jaar werkzaam geweest in de regio Schagen. Hun fotoarchief wordt nu beheerd door het Zijper Museum onder de naam 'Niestadt Beeldbank'. Elk kwartaal publiceert De Kakelepost een paar foto's uit dit unieke archief en voorziet deze van actueel commentaar. Niestadt Beeldbank: www.zijpermuseum.nl/nb Winterweer De winter behoort tot de meest fotogenieke momenten van het jaar. Veel foto's van Niestadt tonen schaatswed strijden, sledetochten en fraaie winterlandschappen. Kortom, de plezierige kant van Koning Winter. Maar het jaargetijde kan ook een ander gezicht laten zien met ongemakken voor mens en dier. De strengste winter die het KNMI tot nu toe heeft vastgelegd, was die van 1963. De winter met de beroemde Elfstedentocht van Reinier Paping met nauwelijks deelnemers die de finish haalden. Ook jaren als 1942, 1979 en 1985 waren Nederlandse winters die fors boven het gemiddelde uitkwamen. Win terse omstandigheden betekenen voor de infrastructuur een grote belasting. Treinen die niet rijden of autoverkeer dat vast komt te zitten. Op deze foto uit de beruchte win ter van 1963 is een streekbus van de NACO (Nederland- sche Auto Car Onderneming; later NZH en nu Connexxi- on) in nood. De chauffeur is met zijn bus vastgelopen in de sneeuw en heeft zijn eindbestemming, het bussenplein bij het station van Schagen, niet gehaald. Hulp is nodig om de NACO bus uit zijn penibele positie te bevrijden. Ook voor de middenstand kan de winter van invloed zijn op de bedrijfsvoering. Niestadt maakte in 1978 deze foto van een presentatiebord van de vrijwel naast zijn fotozaak gelegen bloemenwinkel. Op dat moment geen fleurige uit stalling van bloemenboeketten aan de Gedempte Gracht. Bloemist Nuyens meldt op het bord dat zijn aanbod wegens de vorst in de winkel ligt. Leuk detail op de foto: het hoekpand Laan/Gedempte Gracht met daarin nog de rijwielzaak van Ehrensperger (tegenwoordig modezaak Penny Lane). Trots op de gevel het al lang verdwenen brommermerk Kreidler. 12

Kakelepost - Schagen | 2016 | | pagina 12