in de eerste helft van 2017 Dwars door de Dijk Bijeenkomsten Belangstellenden bij de Opendijkdag in Venhuizen. Woensdag 18 januari 2017 Onder Golven Bedolven Michiel Bartels (gemeentelijk archeoloog Hoorn) en Jasper Leek (junior archeoloog Archeologie West-Fries land) zullen een duolezing houden over de strijd tegen het water in middeleeuws West-Friesland. Jasper Leek vertelt over de hernieuwde archeologische onderzoeken naar aanleiding van de drooglegging van de Wieringer- meer in 1929-1932. Hierbij werden resten van nederzet tingen, dijken, een kerk, de 'weg van Paludanus' en veel vondstmateriaal aangetroffen. Met nieuwe kennis en een frisse blik zal hij op historisch-archeologische wijze het verloren gevecht van de Westfriezen tegen de opruk kende zee vertellen. Michiel Bartels sluit aan waar Jasper stopt: de bouw van de huidige Westfriese Omringdijk, met name tussen Hoorn en Enkhuizen. In de periode 2007-2012 werden grootschalige dijkversterkingen uitgevoerd. Hierbij kwamen talloze resten van de historische dijkbouw, bewoning, waterbouwkundige werken etc. tevoor schijn. Daarnaast zijn acht grote sleuven dwars door de dijk heen getrokken die een uniek inzicht gaven in de opbouw en daarmee de geschiedenis van de dijk. Ook zal worden verteld over het onderzoek aan de Klamdijk nabij Schardam, waar grote ontdekkingen in het kader van het watermanagement werden gedaan. Tenslotte wordt geëindigd met een doorkijkje naar de dijkverster king van de Westfriese Omringdijk en de Waterlandse Zeedijk, het tracé Hoorn-Edam-Durgerdam dat op stapel staat voor 2018-2022. Het aanleggen van de voordijk bij Langehorn. Woensdag 8 maart 2017 Vrouwenkloosters in West-Friesland Aan het einde van de 14de eeuw en in de 15de eeuw zijn veel vrouwenkloosters in de Noordelijke Nederlanden gesticht. Deze waren vooral in de steden gevestigd. In Hoorn kwamen wel zeven vrouwenkloosters tot stand, Enkhuizen kende drie en Medemblik twee vrouwen kloosters binnen de stadswallen. De stad Alkmaar, vlak buiten West-Friesland, kende vijf vrouwenkloosters. Daarnaast was er één klooster in Westerblokker, één in Grootebroek en ook één in Schagen. Over dit laatste klooster is erg weinig bekend. De kloosters volgden verschillende kloosterregels en waren bij verschillende kapittels of congregaties aange sloten. In de lezing zal hieraan aandacht worden besteed om te begrijpen hoe het leven in deze gemeenschappen was vormgegeven. Specifiek zal worden verteld over Bethlehem in Westerblokker, een klooster dat tussen 2003 en 2008 grotendeels is opgegraven. De platte grond van het klooster, de opgegraven skeletten en de vele honderden aardewerken voorwerpen vertellen ons veel over het kloosterleven in West-Friesland. Klooster gebruiken als het bakken van feestkoeken en het 'kindje wiegen' komen bijvoorbeeld aan bod. In de lezing wordt ook verteld over archeologische vondsten van andere kloosters in deze regio en wat er bovengronds nog resteert. De lezing wordt gegeven door Christiaan Schrickx, ar cheoloog bij Archeologie West-Friesland en auteur van het in 2015 verschenen boek 'Bethlehem in de Bangert'. Woensdag 19 april 2017 Jaarvergadering met na de pauze en lezing of film. Nadere mededelingen volgen in het voorjaarsnummer van de Kakelepost. Paalworm op sterk water. 10

Kakelepost - Schagen | 2016 | | pagina 10