ouderdom, de hoofdvorm, detaillering en het materiaalgebruik dragen bij aan de betekenis. Cultuurhistorisch is de sluis van waarde als element uit de ge schiedenis van de waterhuishouding in Noord-Holland, in het bijzonder als oude uitwateringsduikersluis van de polder Burg- horn en gebouwd als sluis na een afwateringsovereenkomst uit 1739 met de polder Schagen. De eerdere afwatering Op de plaats van deze duikersluis lag al eerder een uitwaterings sluisje. De Oudedijk stamt vermoedelijk van vlak na 1250. Het teveel aan water in Schagen werd vanaf die tijd via het water langs de Hale onder andere via deze sluis geloosd op het wad van de Zijpe. Na de inpoldering van de Burghorn (klaar in 1461) kreeg het Geestmerambacht toestemming om via deze sluis een teveel aan water af te voeren. Dit waterbezwaar ging via Schagen en Barsingerhorn naar de drie zeesluizen in Kolhorn. Ook de Burghorn zelf kon via deze sluis zijn teveel aan water kwijt. Nu gebeurt dat via het gemaaltje in de Oudedijk net voor bij de Schagerwiel. Het teveel aan water in de hele omgeving verdwijnt nu via het Noordhollands Kanaal naar Den Helder, waar het geloosd wordt op het Marsdiep. De werkzaamheden bestaan grofweg uit Het sluisje in de Oudedijk (Google earth). De duikersluis in de huidige staat. Reinigen van het kunstwerk Verwijderen van beplanting/begroeiing in en rond het kunstwerk Inboeten van metselwerk tot max. steensdiep Herstel van voegwerk Verwijderen van de stalen mantelbuis aan de west zijde loze leiding) Verwijderen van de hardhouten stuw aan de west zijde geen functie meer) De bestaande leuning wordt gehandhaafd Verbetering van de waterafvoer van de weg Treffen van voorzieningen om toekomstig onder houd van begroeiing te voorkomen J. Peetoom, gecorrigeerd en aangevuld door de redactie 9

Kakelepost - Schagen | 2016 | | pagina 9