Wildplassen Scholen weer begonnen UideNiestadt Beeldbank De fotografen Niestadt zijn bijna 90 jaar werkzaam geweest in de regio Schagen. Hun fotoarchief wordt nu beheerd door het Zijper Museum onder de naam 'Niestadt Beeldbank'. Elk kwartaal publiceert De Kakelepost een paar foto's uit dit unieke archief en voorziet deze van actueel commentaar. Niestadt Beeldbank: www.zijpermuseum.nl/nb Urineren in het openbaar. Het is strafbaar tegenwoordig en de overtreder kan een flinke boete van de politie verwachten. Met zijn markten, evenementen en drukke horecaleven heeft Schagen altijd met wildplassers te ma ken gehad. Bij evenementen worden tegen woordig 'plaskruizen' en mobiele toiletwagens geplaatst om de nood te kunnen lenigen. Dat wildplassen ook vroeger geen uitzonde ring was, blijkt uit deze foto gemaakt op een Westfriese Marktdag eind jaren zestig. Een deelnemer aan de Folklorestoet heeft hoge nood. Terwijl achter hem op het Stationsplein de Uienhoop haar deuntjes speelt, leegt hij zijn blaas tegen het (op dat moment nog splinter nieuwe) NS stationsgebouw. De man lijkt op Meester Westenberg, voormalig hoofd van de Julianaschool, maar de foto in het Niestadt Beeldarchief zegt er niets over. Wie het weet tipt de redactie van De Kakelepost. De zomervakantie zit erop en in september draaien in Schagen alle scholen weer op volle toeren. Van oudsher is de stad een brandpunt van onderwijsin stellingen en regionale opleidingen. Met de aantrek kende economie groeit in 2016 ook het aantal vaca tures voor schoolverlaters weer, vooral in technische beroepen. Sterker nog, diverse richtingen leveren te weinig jongeren af voor de arbeidsmarkt. De vakman (of vakvrouw natuurlijk), blijkt van alle tijden. Het leren van een ambacht werd belangrijk gevonden en na de Tweede Wereldoorlog zocht men in Schagen ruimte voor een nieuwe school. In de jaren vijftig werd tussen het Stationsplein en de Dorpen een nieuwe verbindingsweg aangelegd: de Nijverheidstraat. Aan de zuidzijde kwamen huurwoningen met aan de over kant een groot complex voor technisch onderwijs, in de volksmond 'Ambachtsschool' geheten. Naast lesruimten had deze school ook grote praktijklokalen om de leerlingen de fijne kneepjes van hun nieuwe vak te leren. Al in de jaren zestig moest de school met een noodgebouw uitbreiden. In de jaren zeventig verhuisde de Technische School naar de Hofstraat (zit er nog steeds) en kwam de Nijverheidstraat leeg. De oude Ambachtsschool werd gesloopt om plaats te maken voor het nieuwe Arbeidsbureau en later ook appartementen. Op deze foto van Niestadt, die aan de kleding van de leerlingen eind jaren vijftig valt te dateren, is de nieuwe school in vol bedrijf en worden bezoekers rondgeleid. Robert Witsen 7

Kakelepost - Schagen | 2016 | | pagina 7