De NO hoek van de Markt. Het poortje naast het huisje met de trapgevel gaf toegang tot de Oude schoolsteeg. Daarmee kwam een einde aan het bezit binnen één familie Na de invoering van het kadaster in 1832 üits. A van Twuijvan, Sshagen. Markt. Schaam. het recht van kaarsemakerij en het daarbij behorende gereed schapjan Cornelisz Plaats, oud schepen deser stede, als enige erfgenaam van zijn overleden vader Cornelis Claasz Plaats, verkoopt aan Andreas Lonk, koopman alhier, 'een huijs en erve, met 't regt van caarsemakerij en 't gereetschap ter voorseijde woninge berustende, belent de erfgenamen van Maartjen Alberts ten westen, de Nieuwe Straat ten oosten, voor de som- me van negen hondert en drie caroliguldensHet huisje ernaast blijft in het bezit van de erven van Maartje Alberts. Dat blijkt op 5 december 1738 Jan Cornelisz Plaats te zijn geweest, de zoon van Cornelis Cornelisz Plaats. Jan Corne lisz Plaats was getrouwd met Maartje Jacobs Wittekindt. Zij verkoopt het huis aan Marijtje Platius, de weduwe van Luijtje Barsingerhorn, die we al waren tegengekomen als een vroegere eigenaar van de het huis op de hoek van het Noord. Op de hoek van de Schoolsteeg blijkt dan Grietje Aris Rookers te wonen en op de hoek van de Nieuwstraat Garbrant Molenaar die was getrouwd met weduwe van Andreas Lonck, Maartje Reijers Halfswaag. Daarmee kwam een einde aan het bezit binnen één familie van deze huizen. Vanaf in ieder geval 1590 tot 1738 was dat het geval, 150 jaar lang. Het huis op de hoek met de Nieuwstraat, in 1709 gekocht door Andries ofAndreas Lonk, komt vervolgens in het bezit van zijn weduwe, Maartje Reijers Halfswaag, die hertrouwt met Garbrant Molenaar. Nadat zij is overleden in 1757, hertrouwt Molenaar met Theodora Wolters. Zij verkoopt het huis in 1801 als de weduwe van Garbrant Molenaar, aan de bakker Dirk Bloem. Deze verbouwt het huis tot bakkerij. Het huis ernaast, sedert 1738 bezit van Marijtje Platius, wordt na haar overlijden in 1751 verkocht door haar erfgenamen aan de metselaar Cornelis Theunis Boon, of Schouten. Hij sterft in 1751 en zijn zoon Dirk Cornelisz Schouten gaat er dan in wonen. Of blijft er in wonen, dat kan ook. Hij wordt ook een keer Dirk Hil genoemd, om redenen die niet bekend zijn. In 1808 wordt het huis bewoond door Jacobus van Veen, een schoonzoon van Dirk Schouten. In 1827 gaat het huis over in het bezit van de ge broeders Jan en Lucas Stöve. Het is dan onafgebroken opnieuw driekwart eeuw bezit van één familie geweest. De Stöves zijn handelaren. Ze kwamen uit Duitsland, het Osna- brückse, net als vele textielhandelaren. Ze woonden in de Zijpe. Het is hun bedoeling het huis weer te verkopen en daaraan iets te verdienen. Dirk Bloem, de bakker, woont er dan nog steeds naast op de hoek van de Nieuwstraat. De gebroeders Stöve zijn in 1831/1832 bij de invoering van het kadaster eigenaar van twee panden op de Kerkebuurt, het huidige Havana en het huidige Piet Pan. Eerst het cleijne huiske', ofwel het pand van het huidige Havana. Op de afoeelding van het eind van de 19e eeuw is overigens goed te zien dat het gaat om een verhoudingsgewijs klein huis. In 1863 wordt het gekocht door de arbeider Jacob Bregman, die er vijfjaar woont. Jan Bernarduszn Bakker woont er vervolgens 46 jaar, van 1868 tot 1 juli 1914. Aagje Bakker, kennelijk zijn dochter, woont er tot 1930. In dat jaar gaat het over in handen van Cornelis Petrus Dekker, een timmerman. In 1940 wordt Klaas Nottelman de eigenaar en die vestigt zich er als caféhouder. Dat blijft hij tot in 1969. In dat jaar wordt er verbouwd, maar Nottelman blijft zijn zaak drijven tot 1989. Vanaf dat jaar is Cor- 5

Kakelepost - Schagen | 2016 | | pagina 5