Uit de collectie van Boerderij- en Rijtuigmuseum Vreeburg Vreeburg stelt aan u een bijzonder stukje speelgoed voor: een houten beeldje van een vrouwtje met een bijzonder beroep, namelijk dat van marskramer. En bij marskramer moet u dan niet denken aan een winkel in huishoudelijke artikelen, maar aan een oud en uitgestorven beroep. De marskramer was in vroeger tijden een wandelende winkel die met allerlei kleine artikelen langs de deuren ging. Tegen woordig zouden we zo iemand een colporteur noemen. Vanaf de Middeleeuwen tot aan het midden van de vorige eeuw trokken marskramers met hun koopwaar op de rug langs de huizen. Ze brachten allerlei zaken aan de man: van keukengerei via naaispullen en messen tot aan toiletartikelen. Marskramers hadden een slechte naam: de kwaliteit van hun waren was vaak slecht, en van garantie was geen sprake: als je daarom kwam was de marskramer allang weer in een volgende stad of dorp. De hedendaagse colporteurs hebben nog iets van die slechte reputatie, maar de consument heeft tegenwoordig een veel betere wettelijke bescherming. Vreeburg beschikt over een kleine collectie houten marskra- mertjes uit het midden van de 19e eeuw, a&omstig van haar voorganger, de Vereniging Oud Schagen Deze miniatuurtjes zijn uit ahorn (esdoorn) gesneden en komen uit Oberam- mergau, een van de eerste en oudste plaatsen waar beroepsma tig houten speelgoed, snuisterijen en kerkelijke kunst werden gemaakt. Sommige van deze figuurtjes hadden een opbergmo- gelijkheid, en konden worden gebruikt om kleinigheden in te bewaren. Maar meestal waren ze bedoeld als speelgoed, of puur als decoratie. Dit vrouwtje rekent er op dat u haar en haar beroepsgenoten bij uw eerstvolgende bezoek aan Vreeburg eens goed komt bekijken. Ook te zien bij uw eerstvolgende bezoek aan in Vreeburg! Marskramers Boerderij-en rijtuigmuseum Vreeburg Loet 14 1741 BP Schagen 0224 21 69 06 info@museumvreeburg.nl Martin van der Jagt

Kakelepost - Schagen | 2016 | | pagina 18