Kritiek Dat dagelijks bestuur kreeg in de eerstvolgende raadsverga dering de kritiek te verduren van raadslid Willem Roggeveen: 'Het klokje wat nu voor het bovenraampje van de voordeur is geplaatst komt Spr. zoo nietig voor dat het publiek er niets aan heeft'. Raadslid Jan van der Maaten viel hem bij'Het tegenwoordig klokje vindt Spr. een onding'. Burgemeester Berman verdedigde het college met het argument dat het zowel bij Bertz, als bij de weduwe Joh. Denijs, had geïnformeerd naar de prijs van een robuuster exemplaar, maar voor de kosten - 150 gulden - was teruggeschrokken. De raad schrok mee. Een motie van Roggeveen en Van der Maaten 'om het huidige klokje weg te nemen werd verworpen. Maar daarmee was de kous niet af het tweetal bleef in de navolgende weken hameren op de noodzaak van een 'soort stationsklok' aan de buitenmuur. Op straat werd het stadsbestuur verkeerde zuinigheid verweten. Er verschenen ingezonden brieven in de krant, zoals: 'Met stellige zekerheid profeteeren wij een in de raadsverga dering door eene groote meerderheid uit te spreken wensch, d.i. het verlangen om het tegenwoordige vermakelijke klokje, dat men boven de raadhuisdeur vinden kan en dat reeds op satirieke wijze door een kreupelrijmer bezongen is, te vervangen door een goed zichtbare UITstekende klok.' De klok van mej. Denijs De briefschrijver bleek inderdaad een profeet. Nadat B. en W nog enkele weken de boot hadden weten af te houden, werd in de raadsvergadering van 17 oktober een voorstel van Van der De kerkbrand had Schagen beroofd van zijn hartslag Maaten 'om de klok van Mej. Denijs te huren voor f 25 per jaar, met 3 tegen 8 stemmen aangenomen'. Een week later werd in een volgend rijm de loftrompet gestoken over de twee, die de stem des volks op waarde hadden geschat: 'Leve Willem Roggeveen en leve Van der Maaten! Twee zulke kerels in den Raad kan een gemeente baten. Zij voelden dat de Raadhuisklok een schande was voor Schagen Zij waren daarom onvermoeid aan 't jammeren en klagen. Als Willem sprak dan knikte Janof anders sprak hij mede; Zij lieten Schout en Schepenen geen oogenblik met vrede. Nu is de nieuwe klok present: ze mag zich laten kijken! Voor Van der Maaten-Roggeveen moest elk beletsel wijken.' Nog even naar de foto. Schagens schande is uitgewist. Het plankier, aangebracht om de stationsklok aan de buitenmuur te bevestigen, moet nog worden verwijderd. Het boompje is gestript en zal worden gerooid om wille van een vrij zicht op de tijdwijzer. We kunnen met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid vaststellen dat de foto is gemaakt om en nabij 24 oktober 1895. Het (h)uurwerk kon na twee jaar dienst terug naar de weduwe Denijs, want op 26 september 1897 was de herbouwde kerk aan de Markt in gebruik genomen. Sindsdien slaat de torenklok weer de maat over Schagens stadskom. Peter Groenveld 17

Kakelepost - Schagen | 2016 | | pagina 17