Van wanneer dateert de foto? Op donderdagmiddag 29 augustus 1895 brandde de hervormde kerk op de Markt tot de grond toe af. Terwijl een vlammenzee uit het gewelf laaide, liet de halfuurklok om 17:30 uur zijn geluid nog horen. Een uur na het uitbreken van de brand sloeg de grote torenklok nog één keer. Daarna stortte hij met donde rend geraas omlaag in de toren. De bijgaande foto toont het Schager raadhuis zoals het er in 1895 bijstond: wit bepleisterd en met een klokgevel. Uit het linkerbovenraam hangen twee ambtenaren, hun werk onderbro ken voor de foto van Wilhelm Niestadt. Onder vrouwe Justitia staat een man op een provisorisch plankier, naast de raadhuis- klok. Op straat groept nieuwsgierig volk bijeen. Veldwachter Jan Abma bewaakt vanaf het trapbordes de openbare orde. Ervóór een boomstaak in zijn perkje, ontdaan van blad en takken. Wat zien wij hier? En welk verband is er tussen de foto en de kerkbrand? Hoe laat is het? De kerkbrand had Schagen niet alleen beroofd van zijn her vormde kerk, maar ook van zijn hartslag. Het grootste deel van de bevolking had geen uurwerk in huis, laat staan een horloge op zak. Ze hadden er het geld niet voor. De kerkklok bepaalde het dagritme van veel mensen. Nu die was gesneuveld wisten de burgers en marktbezoekers niet meer hoe laat het was. Daarom moest terstond een noodvoorziening worden getroffen, lezen we in het gemeenteraadsverslag in de Schager Courant: Ben W zijn door den raad gemachtigd aan het raadhuis een klok te doen plaatsen; terwijl B. en W. tevens zullen overwegen of niet door het op gezette tijden van den dag, luiden van den Raadhuisbel aan ingezetenen en marktbezoekers in het gemis van het torenuurwerk kan worden tegemoet gekomen.' Een gratis uurwerk van Bertz Jan Jacob Bertz, horlogemaker aan de Hoogzijde, stelde gratis een uurwerk beschikbaar. Het werd in de gang van het raadhuis opgehangen, achter het venster boven de voordeur. Een blik semactie van B. en W Maar dit bedeesde klokje was natuurlijk geen vergelijk met de machtige bimbam in de kerktoren. Een olifant vervangen door een muis. Het volk zag het meesmui lend aan, met het klokje werd de gek gestoken. Onder de naam Tiktak Slinger plaatste een ingezetene het volgende gedicht in de Schager Courant: Wie weten wil hoe laat het is, ziet op de Raadhuisklok; Maar als ze u niet gewezen wordt, dan vindt ge haar met geen stok. Ze staat daar boven achter glas en wijst den tijd u aan; Maar als ge dien tijd dan weten wilt, dan moet ge er dicht bij staan. Ze tikt den ganschen dag en nacht en geefi een schoon geluid; Maar als ge dat eens hooren wilt, klim dan tot bij de ruit. Ze slaat ook, is aan mij verteld: De Vries heefi het gehoord. 't Is laster - wie het anders zegt; och vrienden, zegt het voort. Des avonds is ze niet verlicht. - Ik denk dat was te duur - Vraag dan den juisten tijd maar aan bij 't Dagelijks Bestuur.' De raadhuisklok

Kakelepost - Schagen | 2016 | | pagina 16