Een transportakte van 18 februari 1598 maakt duidelijk dat er tussen de Schoolsteeg en de Nieuwstraat mogelijk maar één huis staat: 'Jan Simonsz Rolle verkoopt aan Bartelmeeus Aengsz seeckere vrij huijs ende vrij erve staende ende leggende inden Nieuwstraet belent met Jan Simonsz Smit ende de oude Schoolsteeghe aenden westen, Albert Cornelisz Schoenmaker aenden suijden, die Nieuwstraet aenden oosten....' Het huis dat hier wordt overgedragen - getransporteerd - staat aan de Nieuwstraat en wordt aan de zuidkant, aan de kant van de Markt begrensd door een huis met erfdat aan de Plaats staat, dat van de familie Smit. Albert Cornelisz Schoenmakers huis staat naast en ten oosten van dat van Smit en dus ten zuiden van het huis dat hier verkocht wordt en dat aan de Nieuwstraat staat. Hieruit volgt bijna zeker tussen de Schoolsteeg en de Nieuwstraat één huis staat, tenzij Albert Cornelisz Schoen maker twee huizen bezit. 08-09-1690 penning - heeft een te grove buurtschapsindeling. Daardoor kan daarin niet gezocht worden naar een fijnmaziger opsom ming van namen. In het verpondingsregister van 1605 kan dat wel. In de panden 4, 5 en 6 vinden we achtereenvolgens Aerian Gerritsz, Jacob Huijgen, Simon Reijers Pottebakker, Jan Simonsz Smit en Dirck Jan Simons Smit. Vervolgens, in de panden 7 en 8 Jan Saefsz Backer, Griet Pieter Clerckes, Albert Cornelis Plaets en Pieter Reijersz de Boer (tenzij Pieter Reijersz Boer eigenaar is van het eerste pand links in Nieuwstraat). Volgende gegevens moeten dat laatste duidelijk maken. De familie Smit woont, zoals al vermeld, lange tijd in het huis naast de Schoolsteeg, zelfs al in 1544. Nog een vast punt, Albert Cornelisz Schoenma ker of Albert Cornelisz Plaets Vermoedelijk in het laatste kwart van de 16e eeuw zijn er op de erven die in 1557 nog vermeld worden huizen gebouwd. Begin 17e eeuw lijkt het erop dat alle percelen zoals we die nog steeds kennen zijn bebouwd. Naast de Moriaan, huis nummer drie, staat dan een huis, later het koetshuis, nog weer later het bestelhuis, nu onderdeel van het Geveltje. Mocht er een open plek geweest zijn naast het huis tussen de Schoolsteeg en de Nieuwstraat, in het begin van de 17e eeuw staan er twee panden. In de het verpondingsboek van 1632 wonen vanafhet Noord gezien naast elkaar Cornelis Jans Schouten (het hoekhuis), Cor nelis Pieter Sijbrantsz, Jan Hendrics Rol (herbergier Moriaans Hooft), Jan Paulusz de kleermaker, Cornelis Aerjaens Broot- knecht en Dirck Janss Smit (het hoekhuis bij de Schoolsteeg) Het huis van Jan Paulusz is erbij gekomen. Op de hoek van de Nieuwstraat en de Kerkebuurt staat een huis. In 1598 staat er tussen dit huis en dat van de familie Smit geen ander, getuige de hierboven aangehaalde transportakte. De in deze akte genoemde Albert Cornelisz Schoenmaker, later ook Albert Cornelisz Plaets geheten, woont vele jaren op deze plek. Hij is in zeer goeden doen, zoals blijkt uit de pacht die hij moet betalen. Ook hij is een vast punt net als de familie Smit. Bovendien blijkt uit deze akte dat het erf achter het eerste huis aan de Nieuwstraat zich uitstrekt tot aan de Schoolsteeg, waardoor dat erfen die steeg de westgrens van dat huis met zijn erfvormen. Het huis op de hoek van de Nieuwstraat en de Ker- kebuurt staat ten zuiden van het eerste huis aan de Nieuwstraat. De verponding van 1595 - het eerste belastingregister van Schagen dat bewaard is gebleven, behoudens die van de tiende Uit een transportakte van 1604 blijkt dat de situatie nog niet is veranderd. Dat een huis door verschillende mensen/gezinnen Doorkijkje door het koets- of wagenhuis. Eigenaars en/of bewoners huis 4, het koetshuis en het eerste jaar dat ze worden vermeld: Pieter Reijersz de Boer 1612 Jan Poulisz, kleermaker 1647 - overl in of voor 1682 Mr. Dirk Jansz Kos, chirurgijn,. barbier 1686 - overl. Aeltje Dircs, weduwe Kos 1692 - Koetshuis 6

Kakelepost - Schagen | 2016 | | pagina 6