De afzetting van de straten roept voor ons - 21e-eeuwse bewoners van Schagen - wat vragen op: een aantal dingen zijn duidelijk: de Hoge Zijde bij de Botermarkt, wil zeggen aan het begin van de Gedempte Gracht, het einde van de Herenstraat is ook duidelijk, maar aan beide kanten van het schuthok, namelijk aan de zuidkant en aan de noordkant op de hoek van het Noord, roept een aantal vragen op. Waar moeten we het 'schuthokzoeken en wat wordt daarmee bedoeld? Sinds Numan's veldnamenonderzoek weten we dat een schutsweide de plaats was waar loslopend vee tijdelijk werd gestald; het schutshok zal waarschijnlijk een zelfde soort plaats geweest zijn. In de 18e eeuw stond aan de noordkant van de Markt, ter hoogte van het Noord, de Vismarkt, een zeer opvallend ge bouwtje. Het is bepaald niet ondenkbaar dat men aan de blinde muur van de Vismarkt een schuthok had voor bijv. vee dat op de donderdagse markt bleef staan (wat regelmatig voorkwam!). Een dergelijk schuthok kan bestaan hebben uit niet meer dan een aantal ringen aan de muur waaraan vee kon worden vast gezet, of een aantal losse hekken - maar iedereen wist waar het schuthok was! Als deze veronderstelling juist is, wordt met aan de zuidkant van het schuthok de doorgang tussen de Vismarkt en het kerkhofbedoeld. Aan de noordkant op de hoek van het Noord bevindt zich de reguliere straat die er nog steeds is. Met deze afsluitingen heeft men de Markt onder controle en kan men de toestroom van publiek dat op de openbare executie af komt in de hand houden. Het is opvallend dat men de Nieuwstraat - die toen al lang bestond - niet afsluit. Kennelijk verwacht men geen grote toeloop via die straat. De straat liep in feite dood op het water van de Langesloot. Men hoeft geen drommen publiek vanuit die hoek te verwachten. Het stadsbestuur neemt ook de afzetting voor haar rekening: 26 tot 30 leden van de schutterij, bewapend en voorzien van kruit en lood worden om het schavot geposteerd en bovendien wordt er om het schavot een hek van sparren getimmerd.... al lemaal bedoeld om het publiek op veilige afstand te houden. Blijft nog over de vraag waar precies de baljuw het schavot heeft laten timmeren. Uit het verhaal over de afzetting van de verschil lende straten blijkt zonneklaar dat met waar men gewoonlijk in het openbaar een vonnis voltrekt de Markt wordt bedoeld. Maar waar precies op de Markt is onduidelijk; we vinden ner gens aanwijzingen. We mogen echter aannemen dat het schavot in de buurt van het rechthuis heeft gestaan. Van andere plaatsen weten we dat het schavot soms zelfs tegen het rechthuis of raad huis aan werd gebouwd. Dit rechthuisje moet volgens Cornelis Bok in zijn boek "De Witte Paal ofJenne" op blz. 121, gestaan hebben 'aan het oostende der kerk, ter plaatse,waar men, tegenover de herberg Den Rooden Leeuw nog heden, 1827, eenen ronden steen vindt'. Op de aquarel van Cornelis Bok 'de Marktplaats te Schagen uit de herberg de Roode Leeuw te zien' uit 1827 zien we inderdaad voor de trap naar het kerkhof een ronde steen. En op de plattegrond van Schagen van Joan Blaeu uit 1635 staat bij nr. 3 een piepklein rechthuisje ingetekend. Kennelijk verwachtte men bij deze terechtstelling veel publiek en mogelijk het nodige tumult. Niet onbegrijpelijk als we de maatschappelijke impact van het vergrijp en het - toch vrij milde - vonnis inschatten. Het zal allemaal wel enige opschud ding hebben veroorzaakt en gespreksstof hebben gegeven in de kleine gemeenschap van de stad Schagen. gi jWavTF Op de plaats van de ronde steen onder aan de trap stond het raadhuisje. De afzettingen rond de Markt, tekening F. Timmer. Bronnen: Oudrechterlijk en weeskamerarchief nr. 5882 Oud-archief Schagen, inv.nr. 2, Register van de voorvallende saacken en resolutien van de magistraat. C.Bok, De Witte Paal of Jenne, Amsterdam, 1829. R.J.M. v.d. Pol, Het Gemeentehuis van Schagen, De Kakelepost, jrg. 4, nr. 5 (dec. 1989). 12 Fred Timmer

Kakelepost - Schagen | 2016 | | pagina 12