Schagen in 1635. Het raadhuisje getekend door Schoemaker. zijn toezegging houdt en de vergoeding voor de rechtsge leerdengroot 41 gld. en 11 st., op 10 augustus nog niet ter secretarie heefi voldaan en dat deze heren hun vergoeding dus nog niet hebben ontvangen. Officier Schager heefi inmiddels wel het schavot voor eigen rekening laten timmeren. Het stadsbestuur zal deze kosten absoluut niet vergoeden. Wel zijn zij bereid de kosten te dragen voor de volgende maatregelen: ter voorkoming van ongemak en gedrang en behoud van ruimte wordt de straat afgesloten en wel op de Hoge Zijde bij de Botermarkt, aan het einde van de Herenstraat, en aan beide kanten van het schuthok, namelijk aan de zuidkant en aan de noordkant op de hoek van het Noord Bovendien zullen 26 tot 30 leden van de schutterij, voorzien van geweer, kruit en lood, om het schavot geplaatst worden en omwille van de rust en om de mensen op afstand te hou den wordt er een hekje van sparren om het schavot geslagen zoals al is gebeurd). Het stadsbestuur ziet het kostenverhaal als een zeer principiële zaak, want onder het verslag meldt de secretaris nog dat als de officier de kosten voor het schavot zou hebben geweigerd, de schepenen de executie zouden hebben uitgesteld om zich met een verzoekschrift te richten tot het Hof van Holland. De gang van zaken Het is duidelijk: de oprichting van een schavot en eventuele galg vallen onder de verantwoordelijkheid van de baljuw: hij organiseert het proces, de uitvoering van het vonnis valt ook onder zijn verantwoordelijkheid, inclusief alle bijkomende kosten. Geen vreemde gedachte, want het baljuw-ambt was een verpachte functie. De revenuen, zoals verbeurdverklaring van bezittingen e.d. vloeiden ook in de kas van de baljuw. Echter.... het ordelijk verloop van deze executie ziet het stadsbe stuur als een publieke verantwoordelijkheid: de afzetting komt voor rekening van de gemeente - en daaronder vallen: afzetting van straten en de beveiliging ter plekke. Het is voor het eerst dat we een idee krijgen hoe dat in Schagen Spalck leeft als een zwervende vagebond met verkeerde vrienden in het begin van de achttiende eeuw in zijn werk ging. Die juridi sche praktijk moeten we destilleren uit de spaarzame gegevens die ons zijn overgeleverd. Zonder enige twijfel vonden publieke executies plaats op een vaste plaats en volgens een vast patroon. De plek wordt steevast vermeld als ter plaetse daar men gewoon is publijcque criminele executie te doen. Kortom iedereen wist waar dat plaats vond en wij mogen gissen waar dat is. Men wist ook welke maatregelen getroffen moesten worden. En er was geen reden om van dit patroon af te wijken. Alleen omdat in 1706 de baljuw het verhaal van de kosten durft aan te kaarten, vernemen we de verdeling van de kosten en de activiteiten die het stadsbestuur onderneemt om een en ander in goede banen te leiden. De baljuw zorgt voor het schavot, de galg e.d. Het stadsbestuur zorgt voor afzettingen van de straat, voor beveiliging van het schavot en dat soort zaken. We mogen hem dankbaar zijn. De situatie In 1706 stond het oude rechthuis nog aan de Markt aan de rand van het kerkhof. De situatie verandert pas in 1731 als men het nieuwe raadhuis koopt en besluit het oude rechthuis af te breken. We mogen dus aannemen dat het vonnis in de rechtzaak tegen Cornelis Fredericsz. Spalck is uitgesproken in het oude recht huis, gelegen aan het kerkhof. Volgens het vonnis "mitsgaders den 19e Augustus 1706 na kloeke geslagh van den raedhuijsegepronuncheert." We mogen ook aanne men dat met rechthuis en 'raedhuijse' hetzelfde gebouw wordt bedoeld. Nergens is er in deze tijd namelijk sprake van een apart raadhuis. Kennelijk was dit 'rechthuis' uitgerust met een 'bel' die geluid werd als er belangrijke beslissingen werden genomen. In dat geval zou dit kunnen betekenen dat de bel welke nu boven Vrouwe Justitia aan de zijmuur van Markt 18 hangt veel ouder is dan het nu bijbehorende beeld. Het is niet bekend of de bel een opschrift heeft waaruit de ouderdom zou kunnen blijken. 11

Kakelepost - Schagen | 2016 | | pagina 11