Nogmaals de zaak het vervolg Op 12 augustus 1706 wordt Cornelis Fre- dericsz. Spalck, ook wel bekend onder de namen Kees Grove Grendel en Sprotten Kees en nog maar ongeveer zesentwintig jaar oud, door de schepenrechtbank van Schagen veroordeeld. Een week later, op 19 augustus wordt het vonnis - na het luiden van de klok van het raadhuis, ook daadwerkelijk uitgesproken. Het liegt er niet om: "Zo hebbende schepenen na rijp beraad en ingewonnen ad vies van neutrale rechtsgeleerden, recht sprekende, uit naam en vanwege de Hoge Overheid, ten eerste op het punt van de desertie verklaard, zoals zij door middel van deze uitspraak verklaren, de voornoemde gevangene te verwijzen naar de Hoge Krijgsraad der Verenigde Nederlanden, ten einde, zo dat gewenst zou worden, daaraan te worden overgeleverd. Ten aanzien van de gemelde, hoewel niet volvoerde verkrach ting, de andere gewelddadigheden, zaken en heiligschennis verklaren zij de gevangene te veroordelen te worden gebracht naar de plaats waar men gewoonlijk in het openbaar een vonnis voltrekt en daar met de strop om de hals ten toon gesteld en vervolgens gestrengelijk door de scherprechter te worden gegeseld en daarna nog met een gloeiend zwaard kruislings op of over zijn rug gebrandmerkt te worden, bovendien de gevangene voor eeuwig en altijd te verbannnen uit de provincie van Holland en Westfriesland, en ze veroor delen hem tot vergoeding van de kosten van uitgaven van dit rechtsgeding.Gedaan door Jan Schenk, Simon Grootes, Jacob Metselaar, Jan Backer, Cornelis Fala, Pieter Han en Jan Visscher, Schepenen van Schagen." Dat is milder dan Johan Schager, de baljuw van de stad en de heerlijkheid Schagen, heeft geeist: de doodstrafdoor het zwaard ofde strop. Wellicht hebben de schepenen bij het vellen van hun oordeel rekening gehouden met het feit dat zij Spalck wil len uitleveren aan de krijgsraad - en op desertie stond door gaans de doodstraf....! Spalck heeft het daar dan ook wel naar gemaakt. Karel Numan beschrijft in zijn artikel "De zaak Cornelis Frederics Spalck" in De Kakelepost van april 2006 (jrg. 21, nr. 1) uitvoerig zijn levensloop en hoe het tot dit proces is gekomen. Spalck leeft als een zwervende vagebond met verkeerde vrienden, overal voortdurend voor grote overlast zorgend. Hij deserteert uit het leger. Op 9 juli verschaft hij zich 's avonds toegang tot het huis van Dirck Florisz. aan de Loet. Hij raast en tiert en dreigt met een mes. In de woning ernaast van Marijtje Lijnhoven komt hij Griet Claas, de vrouw van Dirck Florisz. tegen. Hij sleurt haar het huis uit en probeert haar buiten te verkrachten, trekt haar vervolgens weer het huis in waar de hele scene zich herhaalt. Beide vrouwen schreeuwen moord en brand, waarop Dirck Florisz., Cornelis Cornelisz. Halfswaegh en Cornelis Pietersz. Wijck te hulp komen. Tijdens de achtervolging die volgt komt Cornelis Halfswaegh ten val en krijgt het mes van Spalck in zijn schouder bij de ruggegraat. Hij is zwaar gewond, maar blijft gelukkig net buiten levensgevaar. Uiteindelijk wordt Spalck toch gearresteerd. Tot zover Karel Numan. In het 'Register van de voorvallende saacken en resolutien van de magistraat' - de notulen van vergaderingen van burgemees ters en schepenen - treffen we een verslag aan van de vergade ring, gehouden op 17 augustus 1706; dat is precies tussen 12 en 19 augustus, de datum van de veroordeling van Cornelis Fredericsz. Spalck en de bekendmaking van dit vonnis. Het verslag geeft interessante aanvullende informatie over de rechtspleging in deze zaak, maar ook, in breder verband, in Schagen. Hieronder volgt een samenvatting van dit verslag: Ongeveer een maand geleden heeft officier baljuw) Scha ger bij het stadsbestuur de veronderstelling geuit dat de kosten voor de oprichting van schavot en galg, als deze voor de executie van criminele gevangene Cornelis Frederics Spalck nodig zou zijn, voor rekening van het stadsbestuur behoort te komen. En dat geldt ook voor het in te winnen juridisch advies. Schepenen en officier komen overeen zich in beide gevallen te zullen houden aan het advies van de rechtsgeleerden. Het ingewonnen advies valt gunstig uit voor het stadsbestuur en wijst in beide gevallen de kosten toe aan de officier. De schepenen stellen echter vast dat de officier zich niet aan .waar men gewoonlijk in het openbaar een vonnis voltrekt Cornelis Frederics Spalck 10

Kakelepost - Schagen | 2016 | | pagina 10