Josephus de Goede De noordzijde van de Markt omstreeks 1880. De herberg wordt verkocht aan Josephus de Goede. Dat ge beurt door Marijtje Weitsman. De tekst van de akte luidt: Ma- rijtje Wijtsman uit Schagen verkoopt aan Josephus de Goede een huis en erve, zijnde een herberg, genaamd 't Moriaans- hoofd, met deszelvs wagenhuis en stalling, staande en gelegen op de Marktplaats te Schagen, belend met Cornelis Barsin- gerhorn ten oosten en westen, zijnde N° 67, voor de somma van een duizend acht honderd gulden, waarvan acht honderd gulden gereed geld, De transportakte wordt opgemaakt op 8 november (Slagtmaand) 1809. Marijtje is de op 23 september 1742 gedoopte zus van Lucas en Neeltje. Zij gaf op 17 juli 1788 aan te willen trouwen met Carel Anthonij Rubel; het huwelijk werd voltrokken op 3 augustus van dat jaar. Marijtje Weijtsman vertrok naar Den Haag op 23 april 1791, zoals vermeld in het Lidmatenboek van de Gerefor meerde Kerk van Schagen. Josephus de Goede is een welgesteld man van roomskatholieke huize, evenals eerdere eigenaars als Dudij en Veen. Hij bezit land en huizen, hij is eigenaar van de molen op de hoek van Molenweg en de Menisweg. Hij zal zeker niet de waard zijn geweest in de herberg Het Moriaans Hoofd. Wie dat wel was in zijn tijd, is niet bekend. Hij bezit de herberg tot 1829, het jaar waarin hij verkocht wordt aan Jan Boom Kloek. In de Plaatsingslijst registers eigendommen Schagen, Register van eigendomsovergangen van gebouwde eigendommen 1824 - 1833, komen we tegen dat Dudij Cornelia, weduwe wijlen Josephus de Goede, nu huisvrouw van Fredrik van der Geer, kasteleinesse wordt genoemd (hij heet kastelein). Ze verkoopt een huis en erf en stalling op de Marktplaats, zijnde no. 67, aan Jan Boom Kloek. Het geheel brengt f 2200,-- op-, de overschrij ving heeft plaats op 5 februari 1829. Cornelia Dudij is met Fredrik van der Geer getrouwd op 28 december 1823. Ze is waarschijnlijk in ieder geval nog 6 jaar kasteleinesse geweest, ongetwijfeld in Het Moriaans Hoofd, want dat is no. 67 op de Marktplaats in Schagen. Frank van der Geer is 25 jaar oud, van beroep wolkammer, zij is weduwe en 46 jaar oud. Ze trouwt met Josephus de Goede op 24 juli 1796. Hij is dan 24 jaar oud (geboren op 25 oktober 1772) en zij - gedoopt op 19 december 1777 - is 21 jaar oud. Josephus de Goede is molenaar, dat wil zeggen hij koopt op 11 augustus 1798, samen met zijn vrouw Neeltje Dudij, 'een windkoornmolen, met desselvs huizinge en erven, staande en gelegen op de Loet alhier te Schagen, zijnde de moolen belend met de gemeene weg ten oosten en noorden, en de Erven C: Bregman ten westen en zuiden, en de huizinge belend Klaas Zoomerdijk ten oosten en de gezamentlijke eigenaars der zaagmolen ten westen, mitsgaders een huis en erve staande en gelegen mede op de c

Kakelepost - Schagen | 2016 | | pagina 9