slot We tellen het jaar 1591. Tussen het Noord en de Schoolsteeg staan aan de noord kant van de Markt vier huizen. Daar staan er nu zes. Op twee erven van de huizen die er oorspronkelijk stonden is een huis gebouwd. De noordkant van de Plaats, de Markt, heette in vroeger tijden de Kerkebuurt. In de vorige Kakelepost kon u het eerste deel lezen over het etablissement dat lange tijd bekend stond als de Moriaan. Sijmon Veen Op 9 november 1771 koopt Sijmon Veen 'mede alhier woonag- tig een huijs en erve, sijnde een herberg genaamt het Moeriaans Hooft, staande en gelegen op de Plaats alhier, belent de Heer Hendrik Hoflaan ten westen en de Erve van Cornelis van Zeijl ten oosten, voor de somma van een duijsent een hondert gulden gereet Dudij heeft zijn winst binnen. Wordt Veen de nieuwe herbergier? Dat is maar helemaal de vraag, want deze Sijmon Veen heeft meer aan zijn hoofd. Hij bezit in ieder geval nog een huis op de Plaats, aan de oostkant naast de herberg de Wildeman. In 1757 koopt hij daar het huisje genaamd de Engel. In 1764 koopt hij het huis van de inmiddels overleden Hendrik Weeland in de Nieuwstraat. In 1768 komt daar een huis op het Noord bij. Daarnaast koopt en verkoopt hij stukken land. En tenslotte is hij soms schepen of armenvoogd. Erg klantrijk zal het allemaal niet zijn geweest en dus ook geen vetpot Hij is getrouwd met Lijsbeth Wijdenes, die in een akte van 25 augustus 1781 zijn weduwe wordt genoemd. Hij is begraven op 9 mei 1779. Zij verkoopt aan Joseph Jansz Tiel in de Heere Huijgenwaart woonagtig 'een huijs, erve en wagenhuijs, sijnde een herberg genaamt het Moeriaans Hoofdt, staande en gele gen op de Plaats alhier, belent Hr Hendrik Hoflaan ten westen en Jan van Zijl ten oosten voor de somma van een duijsent ses hondert en vijftig guldens'. De transportakte wordt door de schepenen opgemaakt op 29 april 1784. Wie er tussen 1771 en 1784 kastelein is geweest in Het Mo- riaens Hooft is niet bekend. Pieter Oudt toch? Diens vrouw Grietje (de) Zool wordt begraven op 18 september 1775, het overlijden wordt aangegeven door Jan Dudij, er wordt in de akte vermeld dat zij de huisvrouw is van Pieter Oudt, de impost bedroeg drie gulden. Ze waren dus niet helemaal onbemiddeld. Wanneer Pieter Oudt zelf is overleden laten de boeken niet zien. Zoveel is zeker dat Joseph Jansz Tiel niet de nieuwe waard is ge worden. Dat blijkt uit de akte die direct volgt op bovenstaande, gedateerd 29 april 1784: 'Wij Cornelis Hooglandt en Gerrit Butter Schepenen binnen Schagen doen cont dat voor ons ge komen is Joseph Jansz Tiel wonende in de HeerHuijgenwaart, dewelke verklaarde verkogt te hebben aan Lucas Weijtsman en Neeltje Weijtsman op de Plaats alhier tot Schagen woonachtig een huijs en wagenhuijs, sijnde een herberg genaamt het Moor- iaans Hooft, staande en gelegen op de Plaats voornoemt, belent Hendrik Hoflaan ten westen, Jan van Zijl ten oosten, sodanig tselve behekt en bedoelt is en met de lijdende en heerschende dienstbaarheden daarbij beseeten, voor de somma van een duijsent seven hondert vijftig guldens Lucas en Neeltje Weijtsman Anna van der Meer en Willem Weijsman ofWeijtsman of Waijsman krijgen tussen 1735 en 1749 acht kinderen. De oudste is een zoon, Lucas (gedoopt op 3 april 1735), de jongste is eveneens een zoon, Willem. De zesde is een dochter, Neeltje (gedoopt op 24 oktober 1745). Willem Waijsman overlijdt in 1750, zijn overlijden wordt op 13 november 1750 aangegev en door Dirk Doorn. Willem Waijsman is Mr. Koekbakker op de Loet alhier, zo vermeldt een akte van 28 juni 1735. Lucas en Neeltje Weijtsman kopen op 29 april 1784 het Mori- aans Hooft, herberg met wagenhuis. Zij zijn broer en zus, resp. 49 en 39 jaar oud. Zij bestieren de herberg zeker tien jaar lang. Ze blijven beide ongehuwd. Het overlijden van Lucas wordt aangegeven op 1 juli 1802. Neeltje's overlijden wordt in Scha gen aangegeven op 5 mei 1809, zij is dan volgens de boeken 63 jaar oud. Het Moriaansho 8

Kakelepost - Schagen | 2016 | | pagina 8