PAARDEH-DORSCHH ACHIIJE DE BEROEMDE li van A. die op de wedst schappij van Lau gehoudenin co chines van de v< den EKRS'I gouden medaille zichtigen op de L.A.L. KC Een paardendorsmachine, waarmee de losgeslagen korrels werden opgevangen in een cilinder en de halmen met de hand werden gebost. De aandrijving geschiedde door drie paarden in een tredmolen. de Markt, zal het niet verbazen dat '...de gazverlichting aan de eereboog op de Marktplaats niet kon plaats hebben daar de wind zulks belette'. De hele tentoonstelling een groot succes Maar de elementen kregen Schagen niet op de knieën. Alle activiteiten vonden uiteindelijk doorgang, de toestroom van publiek was overweldigend en de waardering voor het tentoon gestelde evenzeer. De feestweek werd besloten met een harddra verij, opgeluisterd door de muziekkapel der Koninklijke Marine, en een knallend vuurwerk. Niet alleen de verwachtingen waren overtroffen, ook de eerdere organisatoren Delft en Haarlem. De voorzitter van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, baron C.J. van der Oudermeulen, stak de loftrompet. Het Alge meen Handelsblad was in een terugblik al even genereus: 'Toen ten vorigen jare op den algemeene vergadering der Holland sche Maatschappij van Landbouw te Leiden gehouden, als plaats voor het houden der eerstvolgende algemeene tentoon stelling, Schagen werd gekozen, bestond bij menigeen de vrees dat die keuze zou blijken niet gelukkig te zijn geweest. En hoe is nu de uitslag? 't Antwoord daarop kan kort zijn, en zal wel eenparig van de duizenden bezoekers der tentoonstelling luiden: uitmuntend is de keuze gebleken te zijn; de bedenkin gen der tegenstanders zijn beschaamd, de verwachtingen der voorstanders overtroffen. En indien nu over de tentoonstelling zelf eenige meening mag worden uitgesproken, dan is het die, dat ze zal behooren tot de meest belangrijke, die in de laatste jaren gehouden zijn.' De hoofdredacteur 'jubelt het uit' Toen alles achter de rug was pakte hoofdredacteur PJ.G. Diderich namens de Schager Courant nog eens uit in een jubelend commentaar, dat hij als volgt afsloot: 'Het volgende jaar hoopt men te Gouda tentoonstelling te houden. Moge het dan aldaar blijken, dat men niet heeft stil gestaan; maar dat men alweer eene schrede is vooruitgegaan sedert die van Niet alleen de verwachtingen waren overtroffenook de eerdere organisatoren Delft en Haarlem Schagen. Excelsior, dit zij de leuze van ieder onzer! Dit zij de leuze in 't bizonder van den landman! Omdat zijn bedrijft hoofdbestaan van ons land uitmaakt. Waar het den landman goed gaat, daar gaat het ieder goed. Waar we hem steunen, daar steunen wij ons zelven. Komt dan Nederlanders! Komt! Vereenigen wij ons hem te verheffen, hem aan te moedigen, hem te vereeren. 't Is de nuttigste stand der Maatschappij. En laat ons met vereende krachten alles aanwenden, om onzen landbouw tot de hoogst mogelijke volkomenheid te brengen, ook door middel van TENTOONSTELLINGEN'. De grootste voedselexporteur verwaarloost zijn boeren Nou nou meneer Diderich, zouden we nu zeggen, had het niet een tandje minder gekund? Maar tussen hem en ons gaapt an derhalve eeuw. Schagen dreefop veeteelt en zuivel. Het was net vijfdagen de toonkamer geweest van wat de agrarische sector in het verschiet had. Excelsior, steeds hoger. En de menselijke mo raal moest mee omhoog met de materiële vooruitgang door de industriële revolutie. Om verheffing was het te doen. Verheffing van de mens in het algemeen en in het bijzonder van de land man, op wie aller verlangen naar een beloftevolle toekomst was gevestigd. De landbouworganisaties van toen en hun Excelsior hebben er de basis voor gelegd dat Nederland nu, na de VS, de op een na grootste voedselexporteur ter wereld is. Maar de boer is het aanhangwagentje geworden van de voedselindustrie en de supermarktketens. Van het hoogste voetstuk is hij gedegra deerd naar de laagste trede. Komt dan Nederlanders! Komt! Verenigen wij ons hem te verheffen, hem aan te moedigen, hem te vereren. 't Is de nuttigste stand der maatschappij. 6 Peter Groenveld

Kakelepost - Schagen | 2016 | | pagina 6