'Calimero' organiseert de tentoonstelling en... hoe Zowel de Schager bevolking als haar bestuur dacht en handelde sterk als Calimero: zij zijn groot en ik is klein. Dit underdog- gevoel komen we op tal van momenten in de geschiedenis tegen als het gaat om de vergelijking met steden als Alkmaar en Hoorn, laat staan Amsterdam. Hoewel de toewijzing met grote meerderheid had plaatsgevonden, waren er in de vergadering van de HMvL ook anti-geluiden geweest. Schagen zou te klein en onervaren zijn, het zou geen geschikt terrein hebben, het zou een te lage logementscapaciteit hebben voor de vele bezoekers die hier meerdaags zouden willen verblijven, enzovoorts. Nu de Landbouwtentoonstelling, deze grote vis, was binnengesleept, sjorde het 'kleine' Schagen zijn broek op en spuugde in zijn handen. De hele gemeenschap wilde de kritikasters een poepie laten ruiken. Als tentoonstellingsterrein werd aangewezen het grasland tussen de Laan en de Stationsweg. Daar lagen twee open weiden, gescheiden door een sloot waarover voor de gelegenheid bruggen moesten gelegd. Om het terrein werd een hekwerk geplaatst. Opgetrokken werden een muziektent en twee grote bouwsels waarin de horeca ruimtes kon huren. Aan de Laan verrees de toegangspoort, versierd met de wapens van Schagen, Holland en West-Friesland. Op de Marktplaats werd een ereboog gebouwd, voorzien van feestverlichting, alsmede een feesttent waarin de bezoekers zich 's avonds konden verpo zen. De organisatie riep de burgers op vlaggen uit te steken en De Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij zette extra treinen in straatversieringen aan te brengen. De Gedempte Gracht werd aan beide zijden met guirlandes en gaslampen behangen. Ook veel horecazaken en andere gebouwen werden van lamplicht voorzien. In de Molenstraat stond een ereboog met verlich ting. Schagens burgers werden opgeroepen om tijdens de Landbouwtentoonstelling logement aan te bieden aan de vele verwachte bezoekers, 't zij als gasten, 't zij tegen betaling'. De Schager Courant kondigde aan in de feestweek niet twee, maar drie maal te verschijnen vanwege het grote advertentieaanbod. De Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij zette extra treinen in, 'stoppende aan alle tussenstations, ook te Zijde wind'. Het officiële programma besloeg vijfdagen, te beginnen op vrijdag 30 september. 1670 inzendingen in tal van categorieën Prins Frederik, oom van regerend koning Willem III, gooide nog even roet in het eten. Hij overleed op 8 september en het bestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw stelde uit piëteit de opening van de tentoonstelling met een week uit tot vrijdag 7 oktober. Vanaf 4 oktober werden in fasen de ten toon te stellen bezienswaardigheden aangevoerd. Akker bouwproducten, struiken en bomen, fruit en groenten, bloemen en zuivel, bloemstukken en boeketten, paarden, stieren, melk koeien, geiten, varkens en pluimvee. Landbouwmachines, werk tuigen en gereedschappen voor de zuivelbereiding, waaronder nog niet eerder in Nederland vertoonde karn- en boterkneed- machines. Een deel kwam van ver, tot Amerika aan toe. Hand en paardendorsmachines, ros- en treemolens, in totaal besloeg de tentoonstelling 1.670 inzendingen in tal van categorieën, die alle moesten worden beoordeeld door verschillende jury's. De beste mededingers werden bekroond en konden met hun uitverkiezing reclame maken voor hun product. De Maatschap pij had ruim 13.000 leden, velen agrarische ondernemers, de commerciële belangen waren groot. De keuringen waren op vrijdag en zaterdag. Vanafzondag gingen de poorten open voor het publiek. Het weer zat niet mee Men kon het wijlen prins Frederik niet kwalijk nemen, maar tijdens de week van uitstel verslechterde het weer. De opening verregende. 'Een flinke regenbui deed, zoowel bestuursleden als belangstellenden, een goed heenkomen zoeken naar de tenten ingericht voor Café en Restauratie'. Ook bij latere festiviteiten werkten de weergoden tegen. 'De illuminatie vastgesteld op Zondagavond, kon door de felle wind en den aanhoudenden dichten regen niet plaats hebben en werd uitgesteld tot Maandag of Woensdagavond'. En bij de tweede poging, op woensdagavond, werd 'bij minder sterke wind opnieuw gepoogd de illuminatie te ontsteken, dat voor een groot gedeelte gelukte ten minste, daar waar de wind minder invloed had'. Wie Schagens centrum kent en de windval rond 'tentoonstelling van 1881 5

Kakelepost - Schagen | 2016 | | pagina 5