nmm Herenstraat: bedrijvige middenstand Het is één van de kleinste straten van Schagen, maar wel heel centraal gelegen: de Herenstraat. Hoewel de naam enige 'grandeur' doet vermoeden, zoals de patriciërs panden aan de Amsterdamse Herengracht, valt dat in Schagen nogal mee. Wel is het van oudsher een straat vol bedrijvigheid geweest. Veel panden hadden en hebben een combifunctie tussen wonen en bedrijf. Eén van de grootste was geruime tijd Drukkerij Boonacker (nu Lode Pesch Zonwering). Omdat Van Rooij veel fotografeerde tijdens wandelingen op zondag, staan op deze foto van rond 1970 geen auto's in de Herenstraat. Nu is de straat autoluw en alleen toegankelijk voor fietsen of brommend doorgaand verkeer. Voorheen was dat nog niet zo. Het was een straat met éénrichtingsverkeer. Je kon er met de auto doorheen rijden en doorsteken tussen het Rensgars en de Markt. Op de foto markeert het reclamebord van slotenmaker Lips de bekende ijzerwarenwinkel van Dekker. Decen nialang een bekend adres in Schagen voor gereedschap pen, schroefjes en veel meer. Het was een winkel van het oude stempel. Arie Dekker zwaaide er de scepter in zijn grijsblauwe stofjas. Stoer gereedschap en een vitrine vol luchtbuksen (toen mocht dat nog). Achter de toonbank was een ruimte met allemaal laadjes. Hier werden aller lei ijzerwaren per stuk bewaard. Je kon nog rustig twee schroeven kopen. Dus niet een hele plastic verpakking vol, zoals tegenwoordig bij de bouwmarkt. En als het toevallig niet in de winkel voorradig was, dan bestelde Arie het. Hij dankte er zijn vertrouwde bijnaam aan: 'Arie Bestel'. De blinde muur rechts op de foto is van de ABN Bank. Voor deze bank verrees nieuwbouw op de hoek van de Herenstraat en de Markt. Het is de plek waar vroeger Café De Beurs stond. Nadat de bank verhuisde naar de Nieuwstraat, kreeg de locatie opnieuw een horecabestem- ming. Diverse restaurantnamen passeerden de laatste jaren de revue. Momenteel is het nieuwe Restaurant Stiel de uitbater.B Freek van Rooy (1923-2006) legde als amateurfotograaf tussen 1960-2000 consequent veranderingen in Schager straten vast met zijn camera. Het was een periode waarin de plaats enorm groeide. Het is interessant om te zien hoeveel er veranderde in slechts enkele decennia. In de rubriek 'Toen Nu' wordt steeds een oude foto van Van Rooy gezet naast de actuele situatie. Robert Witsen 19

Kakelepost - Schagen | 2016 | | pagina 19