UideNiestadt Beeldbank De fotografen Niestadt zijn bijna 90 jaar werkzaam geweest in de regio Schagen. Hun fotoarchief wordt nu beheerd door het Zijper Museum onder de naam 'Niestadt Beeldbank'. Elk kwartaal publiceert De Kakelepost een paar foto's uit dit unieke archief en voorziet deze van actueel commentaar. Niestadt Beeldbank: www.zijpermuseum.nl/nb Mussert spreekt in Schagen Tussen de twee wereldoorlogen in waren de politieke verhoudingen in Europa bijzonder gepolariseerd en vijandig, vooral tussen uiterst rechts en uiterst links (communisten). Tijdens de economische crisis van begin jaren dertig voelde een groep Nederlandse kiezers zich aangetrokken tot de door Anton Mussert opgerichte politieke partij NSB (Nationaal Socialistische Bond). In beginsel zette de NSB in op een nationalistisch Nederland, strak bestuur, een sterk leider en een anti-communistische houding. Vandaar de slogan 'Mussert of Moskou'. Halverwege de jaren dertig had de NSB op haar top acht zetels in de Tweede Kamer. Voor de verkiezingen van 1937 werd cam pagne gevoerd en partijleider Mussert sprak ook in Schagen. Op een partijbijeenkomst werd deze foto door Niestadt gemaakt. De verkiezingen werden een teleurstelling voor de NSB, want het zetelaan tal halveerde in 1937 tot vier. Veel voormalig NSB- stemmers voelden zich niet meer thuis bij de op dat moment zichtbaar wordende militaire en anti- joodse ontwikkelingen in Duitsland. Aardig detail is dat de NSB in de zomer van 1940 het grootste partijledenaantal zou boeken. Direct na de Duitse bezetting werden sommige mensen lid, omdat zij erop rekenden dat de NSB meer bestuursmacht zou krijgen (met veel nieuwe banen). Dit bleek tij dens de oorlogsjaren ook te kloppen, maar trouwe NSB'ers noemden deze nieuwe partijgenoten minachtend 'Meikevers' vanwege hun aanwijsbare eigenbelang om toe te treden. Duitsers op het schoolplein Vanaf 15 juni 1941 waren er continu Duitse militairen gele gerd in Schagen. De eerste groep betrof 100 cavaleristen. In 1942 werd een Duits muziekkorps gevestigd in de U.L.O. school. Naarmate de krijgskansen voor Duitsland verslech terden, werd de noodzaak om de verdediging in Nederland te versterken steeds groter. Schagen kreeg de generale staf voor noordelijk Noord-Holland binnen de gemeentegrenzen en ook werden steeds meer militaire eenheden gelegerd. Het resultaat was dat grote overheidsgebouwen, vooral scholen, kantoorpanden en villa's, werden gevorderd om Duitse militairen te huisvesten. Deze foto is gemaakt op het schoolplein van O.L.S. Juliana. Een groep Duitse soldaten ontvangt instructies van hun kader. Let op de 'dijk' op de achtergrond van de foto (de huizen erachter zijn die van de Oude Slotstraat). Het dijkje loopt tussen het schoolplein en de Julianalaan en werd aangelegd om bescherming te bieden tijdens luchtaanvallen. Boven het deurtje hangt een bord met het opschrift 'Luftschutz raum'. Erg fanatiek bleken de aanwezige Duitsers niet te zijn. Het boek 'Schagen in oorlogstijd uit november 1946' schrijft: "De militairen die in de Openbare Lagere School gelegerd waren, gaven zich, blijkens daar nog aanwezige muurschilderingen, meer aan culinaire genoegens over dan aan oorlogstraining." Robert Witsen 13

Kakelepost - Schagen | 2016 | | pagina 13