DE MORIAAN speciaal programma GROOT In de periode echter tussen het vertrek van Louis Hornong uit 'de Moriaan' en 1928 is Gerrit Mooij degene die de Moriaan runt. Hij maakt reclame bij de kermissen voor bal en een grote ruimte voor fietsen. Hij bewerkstelligt dat van allerlei in en met het koffiehuis aan activiteiten wordt ontplooid, als zittingen van een notaris en het runnen van het bestelhuis. Het pand staat ook bekend als café Mooij. In de wijkregisters van 1899, 1909 en 1921 blijkt G. Mooij degene te zijn die in het pand woont, resp. Marktplaats 90, 86 (stalling 86a). In 1921 wordt zijn naam doorgestreept, dus enige tijd na 1921 (dat blijkt 7 jaar te zijn) woont hij er niet langer. Hetzelfde geldt voor V Boersen, H. Spierdijk, S. A Melten en Jb Blom. Alleen de naam van P. Baars blijft staan. Gerrit Mooij In de Schager Courant van 31 dec 1927 staat de kleine annon ce (nieuwjaarswens) 'G. Mooij en echtgenoote, Marktplaats Bestelhuis Algemeen Belang' Schagen, 1 januari 1928'. Op 31 december 1928 lezen we 'P. Baars en S. Baars- Snaas Café 'De Moriaan' Schagen, 1 januari 1929'. En ook 'bestelhuis P. Baars'. Op 22 februari 1928 verschijnt er een korte bedankannonce van G. Mooij en echtgenoote in de krant waarin ze aan buren, kennissen en familie hun dank betuigen 'voor de groote ver rassing hen bij hun 50-jarig huwelijksfeest bereid'. Gerrit Mooij - hij heet in de huwelijksakte 'arbeider' - en Sophia Kais zijn getrouwd in Limmen op 7 februari 1878. Gerrit Mooij is gebo ren in Castricum op 15 mei 1852 en in Castricum overleden op 10 mei 1933, 80 jaar oud. Sophia Kais komt uit de Zijpe (maar woont nu in Limmen), ze is daar geboren 20 mei 1854. Ze is op 25 januari 1937 overleden in het rusthuis Maria Oord in Lim men, waarheen ze uit Castricum is vertrokken op 4 juni 1935. Volgens de gegevens van het bevolkingsregister zijn ze op 16 juni 1928 uit Schagen naar Castricum vetrokken. Dat zal ook de datum zijn waarop hij stopte in 'de Moriaan'. In de krant van 28 augustus 1928 verschijnt een grote aankondiging, dat er op 3 september 'een gedeeltelijke café-inventaris publiek verkocht zal worden, in en van café 'de Moriaan'. Mooij is er definitief mee gestopt. Hoe zij aan de baan van kastelein in Schagen zijn gekomen, wat hun relatie met Gerrit Dorbeck was, is niet bekend. Wel is duidelijk dat ze het in Schagen lang hebben uitgehouden en een vertrouwde verschijning zijn geworden in die lange jaren. Cornelis van Mook, Petrus Baars Cornelis van Mook is 12 jaar eigenaar en waard geweest van 'de Moriaan', hij is in 1947 opgevolgd door Piet (Petrus) Baars. Baars heeft vele jaren in 'de Moraan' gezeten als caféhouder. Hij was getrouwd met Susanna Geertruida Snaas uit Schagen. Cornelis Mook was getrouw met Anna Cornelia Snaas even eens uit Schagen. Anna was de oudere zus van Suzanna, beide dochters van Klaas Snaas en Antje Pater. Mook en Baars waren zwagers. Petrus Baars is ruim 12 jaar de caféhouder van 'de Moriaan' geweest. Hij op 5 juni 1953 overleden. Zijn vrouw, Suzanna Snaas heeft het bedrijfvoortgezet, zij was bekend als tante San, het was er gezellig door haar verschijning en optreden. Arie Jacob Boekel Arie Boekel is de schoonzoon van Jaap Prins, de eigenaar van de ijssalon, gevestigd naast wat eens de stalling was die hoorde bij 'de Moriaan'. Boekel heeft het bedrijf overgenomen van zijn schoonvader en er André's Bar in gesticht. Op 25 februari 1977 is dat pand afgebrand. Vervolgens is Boekel eigenaar geworden ofwas al eigenaar van 'de Moriaan', die hij overgenomen heeft van de weduwe Baars. Een zaak die bekend is geworden en nu nog steeds bekend is als 't Geveltje. Arie Boekel verpachtte het pand van De Moriaan plus de stalling aan Nico en Wil Brakenhoff. Zij hebben De Moriaan als 't Geveltje groot gemaakt. Figuurlijk, maar ook letterlijk. Letterlijk omdat ze de stalling en de steeg in een verbouwing erbij trokken. Daardoor werden de beide panden, de oude Moriaan en de stalling (plus de steeg) één gebouw, waarvan de twee gevels zijn blijven bestaan. Zij hebben 't Geveltje bijna 40 jaar bestierd. Op 5 mei 2014 stonden zij 40 jaar in De Moriaan/'t Geveltje en dat is groots gevierd, o.a. door een grote gift aan de Stichting Kika. Hun zoon Patrick is hen opgevolgd. Dat zij ook het pand de Ge vel, de vroegere André-bar, daarvoor de ijssalon van Prins, van Boekel hebben gepacht, dat is een verhaal dat aan de orde komt als de volgende huizen aan de Kerkebuurt aan de beurt zijn. De heropening van hei geheel gemoderniseerde Café-Dancing valt samen mei de groole leesten. WQ stelden een ZATERDAG ZSSeptember met veil en bpndtre attracties ZONDAG, MAANDAG EN DINSDAG Muzikale medewerking van de welbekend slaande WJM STEEVERS BAND. Tevens mime gelegenheid voot stalling van Rif wielen. Aanbevelend, Feestelijke heropening van de Moriaan. - 12 Karel Numan

Kakelepost - Schagen | 2016 | | pagina 12