ren, allen geboren in Schagen, in De Moriaan. Louis Hornong overlijdt op 20 juni 1914 in Schagen in een huis aan de Molenstraat en Dieuwertje Engel op 26 november 1889 aan de Marktplaats, wijk A nummer 85, in de Moriaan derhalve. Hornong was een gewone man, maar niet helemaal gewoon. Hij is veroordeeld geweest tot een jaar eenzame opsluiting in 1863 of1864 in het Huis van Bewaring in Den Helder wegens het toebrengen van een verwonding. Was er een vechtpartij? Maar waar? De Schager Courant uit die tijd zwijgt over de toe dracht. Op 3 september 1863 lezen we 'De Arrondissements rechtbank te Alkmaar heeft jl. dinsdag L. Hornong, winkelier alhier, wegens verwonding veroordeelt tot een jaar eenzame opsluiting.' In de Schager Courant van 9 januari 1879 plaatsen Hornong en zijn vrouw een advertentie waarin ze Guurtje Louw in het openbaar loftoezwaaien omdat ze hen 22 jaar trouw en eerlijk gediend heeft en melk heeft gevent, 'hetgeen zeer zeker in dezen tijd hoogst opmerkzaam en meldenswaardig is'. Zowel Hornong als zijn voorganger Schenke waren koopman, ze ventten ook met melk. Daarnaast zal De Moriaan als tapperij open geweest zijn. Het aloude systeem zal ook hier dienst heb ben gedaan. De vrouw deed de tapperij voorzover en zolang de man bezig was met andere (handels)zaken. Gerrit Dorbeck, Gerrit Mooij Op 21 december 1892 brengt de notaris Cornelis Boonacker in 'Roode Leeuw' in Schagen in bijzijn van de familie Hornong in openbare verkoop het woon- en winkelhuis 'de Moriaan' en waarin het recht van vergunning met aanhorigheid stalling en erf, werf en steeg aan de Marktplaats te Schagen kadaster sectie A nummer 558 (er is dus op het perceel inmiddels iets veran derd), groot vijf aren 30 centiaren. Het perceel kan op 1 april 1893 worden aanvaard. 'En nadat aan het bijeengekomen publiek was voorlezing gedaan der ruilingsvoorwaarden is het perceel onder uitloving van vijftig gulden strijkgeld voor den hoogsten biederaange boden en op de som van drie duizend vijfaonderd gulden het hoogste bod gebracht door den Heer Jacob Pieter Wagenaar makelaar wonende te Schagen die mede verschenen verklaarde zulks te hebben gedaan voor gemeenschappelijke rekening van den Heer Gerrit Dorbeck koopman en winkelier te Schagen die mede verschenen verklaarde zulks te bevestigen.' En daarmee was Gerrit Dorbeck dus de eigenaar geworden van het derde huis vanafde hoek met het Noord, De Moriaan, Het Moriaens Hooft. Hij is dat lange tijd gebleven. Dat wil niet zeg gen dat hij ook de uitbater was, hij bleefwinkelier, in zijn eigen pand en verkocht en adverteerde veelvuldig met thee en het geneesmiddel sanguinose, een plantaardig tonicum tegen vele (vooral maag)kwalen. Hij trouwde met Johanna Clasina Lina Keet op 25 april 1890, hij was 28 en zij 20 jaar. Ze woonden op de Hoogzij (in het wijkregister) nr. 123, tussen de Laan en de Molenstraat in. In 1909 is dat nummer 138. In 1921 woont hij op nummer 152 (met potlood daaronder staat een nieuw nummer, namelijk 4) Pas in 1933 verkoopt hij het perceel aan Pieter Czn Baars. Markt 1, 2 en 3 in 1995 gezien vanaf de toren. 11

Kakelepost - Schagen | 2016 | | pagina 11