QJLS3 at- Loet alhier belend de weduwe H. van der Poel ten oosten en Klaas Zoomerdijk ten westen. Het is dus de vraag ofhij toen hij 1791 de herberg kocht, daar ook in trok. Het is wel mogelijk dat zijn vrouw Neeltje de kas- teleinesse is geworden met ingang van die datum en zo Neeltje Weijtsman opvolgde. In de Oorspronkelijk Aanwijzende Tafels, waarin de eigenaars van landerijen en huizen opgetekend werden in de periode voor 1832 in het kader van het invoeren van het kadaster in 1832, staat bij sectie A nummer 281 vermeld: Goede, de wed. Josephus, tapster, huis en erf. Jan Boom Kloek/Cloeck Vanaf 5 februari 1829 is Jan Boom Kloek eigenaar van Het Moriaans Hooft, huis nummer 63, het gaat om het kadastrale nummer A281. In het kadaster heet hij apotheker en dat is een mooie naam die past bij het Moriaans Hoofd, vaak uithangbord voor een apotheek, maar tegelijk een goede aankondiging voor een ander soort hartversterking. Jan Boom Kloek ofCloeck is geboren in Alkmaar in 1802 en is gehuwd in eerste huwelijk met Marijtje Tolk, geboren in Jisp in 1809. Ze overlijdt in Schagen op 19 augustus 1850. Jan Boom Cloeck is een van de aangevers van dit overlijden en hij noemt zich dan koopman. Ze overlijdt op Marktplaats nr. 66. De huisnummers kunnen voor enige verwarring zorgen, maar het gaat wel steeds om het bij het kadaster als A281 bekende perceel. De kinderen uit het eerste huwelijk worden geboren op Marktplaats nr. 67, het nummer van Het Moriaans Hooft. Marktplaats 66 is hetzelfde huis, er heeft een vernummering plaats gehad. Cloeck hertrouwt in 1851 in Kampen met Anna Margaretha Boele, maar het adres waar zijn kinderen uit het tweede huwelijk worden geboren is Marktplaats nr. 63. Is hij verhuisd naar het hoekhuis? Het ziet er niet naar uit; opnieuw zal er sprake zijn van een omnummering van de huizen, er zullen er een paar tus senuit gevallen zijn op het Noord, waar de nummering begon. De vrouw deed de tapperij voorzover en zolang de man bezig was met andere (handels)zaken Gezien de huisnummers vermeld bij de geboorte van zijn kin deren en het overlijden van zijn eerste vrouw is het aannemelijk dat Jan Boom Cloeck ook metterdaad in het derde huis van de hoek Noord/Markt heeft gewoond. Maar ofhij ook herbergier in het Moriaans Hooft, nu de Moriaan, is geweest, wordt niet duidelijk. Erg waarschijnlijk is het niet, in de Schager Courant wordt er geen melding van gemaakt dat er in die herberg ook maar iets te doen is. Ook als hij het pand koopt van de weduwe van Jan Boom Cloeck wordt er niets over een herberg gezegd. Desondanks - de vergunning ging met het pand mee - kan het zijn dat hij de tapperij als zodanig heeft aangehouden en dat zijn vrouw voor de bediening zorgde. Erg klantrijk zal het allemaal niet zijn geweest en dus ook geen vetpot. Johann Heinrich Schenke Op 19 november 1855 komt Schenke in het bezit van De Mori aan. Ofhij het pand als tapperij heeft uitgebaat, is niet duidelijk. Hij was koopman en had in elk geval andere zaken. De familie komt uit Alkmaar, maar was vooral en lange tijd gevestigd in Opmeer. Over Schenke is verder niet zoveel bekend. Hij is geboren in Duitsland, mogelijk in Berge, Kreis Furstenau, zijn zoon, eveneens Johann Heinrich Schenke geheten, is gebo ren op 25 januari 1846 in Berge en overleden in Alkmaar op 14 juli 1915. Hij is op 30 augustus 1881 in Winkel getrouwd met Guurtje Melchior uit Winkel. Zij is geboren op 30 mei 1851 in Winkel en in Alkmaar overleden op 13 maart 1921. Op de datum van zijn trouwdag blijkt zijn moeder Catharina Adelheid von Hagel nog in leven, maar zijn vader is overleden op 23 augustus 1876 in Berge, 79 jaar oud en dus geboren in plusminus 1797. Hij is dus teruggekeerd naar Duitsland. In de overlijdensakte heet hij rentenier. Hij moet degene geweest zijn die Het Moriaenshooft een tijdlang gedreven heeft, althans in eigendom gehad. Hij was 58 jaar oud toen hij het perceel kocht. Ofhij er metterdaad heeft gewoond, blijkt niet uit de bronnen. De kans is groot dat hij het heeft verpacht, zonder dat overi gens duidelijk wordt aan wie. Hij wordt telkens aangeduid als wonende in Opmeer, of in Alkmaar. Geen enkele bladzij in de Schager Courant verwijst naar zijn naam. Louis Hornong Louis Hornong is net als zijn voorganger een koopman, wo nend in Schagen. Op 3 juni 1865 wordt hij door koop eigenaar van het perceel A281, bestaande uit 'een huis met annex pak huis en erf staande en gelegen aan de Marktplaats te Schagen bij het kadaster bekend in sectie A onder nummer 281 groot vijf roeden dertig ellen.' Uit een korte notitie in de Kakelepost van 1 juni 1991 waarin Ruud van de Pol een overzicht toont van alle drankgelegenhe den die in Schagen aanwezig zijn in 1882 en vergunning hebben aangevraagd, blijkt dat daartussen ook L. Hornong staat met een vergunning voor Markt nr. A 85 en dat zal ongetwijfeld café De Moriaan zijn. Verder handelde Louis Hornong in van alles en nog wat, vooral kleinvee betreffende, schapen en varkens, en bood hij in zijn pakhuis ook de gelegenheid de beesten te laten behandelen door diverse mensen voor diverse kwalen. Nog een paar gegevens betreffende Louis Hornong en zijn vrouw Dieuwertje Engel. Hij is geb oren in Amsterdam op 12 december 1823, zij op Wieringen op 12 november 1821. Ze trouwen in Schagen op 30 april 1853. Uit zijn oproep voor de militie blijkt dat zijn nummer is uitgeloot. Ze krijgen vijfkinde-

Kakelepost - Schagen | 2016 | | pagina 10