De hier afgebeelde tekening van de kerk en het rechthuis laat zien dat hij die getekend heeft zittend voor of in Het Moriaens Hooft Cornelis Buijckesz Jan Hendriksz Rol Claes Cornelisz Pieter Cornelisz wordt genoemd, blijkt het van eigenaar te zijn gewisseld. Nu is het huis in het bezit van Reijer Cornelis Backer. In de Generale Pacht van 1605 blijkt hij voor het huis pacht te moeten betalen. Ook in een transportakte van 13 maart 1617 wordt hij nog genoemd als daar wonend, of in ieder geval als de eigenaar. Uit niets blijkt echter dat hij daar het beroep van bakker uitoefende. In een akte van 16 maart 1622 duikt Cornelis Buijkes of Buijc kesz als eigenaar op. Op die dag krijgt hij het huis overgedragen tegenover schepenen van Schagen door Reijer Cornelisz Backer. Wat hij met het huis doet, welke handel hij drijft, ofhij er woonachtig raakt, het komt allemaal niet tevoorschijn uit de akten. Jarenlang is Cornelis Buijckesz de eigenaar. In 1632 blijkt dat te zijn veranderd. In het kohier van de huizen en de erven van dat jaar worden er op nummer 53 drie namen genoemd: Jacob Luijtges Dubbelt, Cornelis Sijmons Smit en Jan Hendrics Rol. In de generale pacht van 1633, een jaar later, komen we al leen de naam van Jacob Luijtges tegen. Dat zegt niet alles als het gaat om eigenaren ofbewoners; alleen hij blijkt pacht schuldig te zijn. Vele jaren later blijkt dat Jan Hendriksz Rol de waard is in Het Moriaens Hooft en dat deze herberg is gevestigd in het derde huis vanaf de hoek van het Noord. Hij maakt dan tegenover schepenen duidelijk dat hij geld schuldig is aan Joffrouwe Susanna Maes, weduwe van 'saliger Jonas Segars brouwer van de Drie Kruijsen' te Haarlem: 'Opte 20e November anno 1647 Soo heeft Jan Hendrickxsz Rol waert in 't Moorjaens hooft tot Schagen voor Thijs Jansz Lienhouwer ende Cornelis Cornelisz Coningh de jonge, Schepenen binnen Schageneen besteckbrieftgepasseert van seshondert gulden ter saecke van ontfangen penningen ten behoeve van Joffrouwe Susanna Maes weduwe van saliger Jonas Segars brouwer van de 3 kruijsen tot Haerlem...'. Het Moorjaenshooft staat op de Plaats 'belent Cornelis Pietersz ten westen Jan Paulusz ten oosten'. Door deze zinsnede wordt duidelijk dat het gaat om het derde huis van de hoek, aangezien Cornelis Pietersz in het tweede huis woont. Uit dezelfde akte blijkt dat we inderdaad met een herberg of een tapperij te maken hebben. Hij heeft immers een zakelijke relatie met de brouwerij de '3 Kruijsen'. Dat betekent dat hij bier bij die brouwerij inkoopt. Een bestekbriefis een document dat aan geeft dat er tussen partijen iets is afgesproken. Jan Hendrikxsz Rol laat dat tegenover en door de schepenen vastleggen. Op 1 november 1652 leent hij van twee andere inwoners van Schagen 1000 gulden, op die datum wordt de schuldbrief verleden tegenover de schepenen. Op dat moment is hij nog steeds de waard van het Moriaens Hooft. Verdere gegevens over deze waard ontbreken. Enige tijd later - in de transportregisters van Schagen zit een lacune van een viertal jaren - heeft hij de herberg verkocht aan ene Claes Cornelisz. Deze waard van de herberg die is gevestigd in het derde huis van de hoek verandert de naam van zijn herberg in het 'Huis van Gemak'. Tot 17 juni 1659 is deze naam gebruikt. Claes Cor nelisz komt verder niet voor in de transportregisters. Hij koopt noch verkoopt iets, hij leent geen geld. Met welke brouwerij hij zaken doet is niet bekend. Op genoemde datum verkoopt hij de herberg aan Pieter Cornelisz. Of Pieter een broer is van Claes Cornelisz is onbekend. Vele vaders heetten Cornelis, dus vele mensen heetten Corneliszoon of Cornelisdochter. Welk uithangbord Pieter aan de herberg heeft gehangen is wel bekend. Hij verkoopt de tapperij op 16 augustus 1671 aan 'Juffrouwe Catharina Haringhs brouster wonende in Haarlem'. Het gaat om 'seecker huijs ende erve staende ende gelegen binnen onser stede op de Plaets genaemt het Moerejaens Hooft belent Cornelis Pietersz erve ten wes ten, Jan Poulus ten oosten In de akte ontbreekt van welke brouwerij Catharina Haringhs waarschijnlijk mede-eigenaresse is. Haar broer Jeronimo Ha- ringhs is overleden. Bekend is echter dat zij de eigenaren waren van de brouwerij de Twee Haringen uit Haarlem. De herberg draagt dan dus opnieuw de naam Het Moriaens Hooft. Vermoedelijk is Pieter Cornelisz in financiële moeilijk heden gekomen. Het kan ook zijn dat hij geen opvolger kon vinden. Op 20 augustus, dus vier dagen later, koopt Claes Claesz Texel 9

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 9