deel 1 We tellen het jaar 1591. Tussen het Noord en de Schoolsteeg staan aan de noordkant van de Markt vier huizen. Daar staan er nu zes. Op twee erven van de huizen die er oorspronkelijk stonden is een huis ge bouwd. De noordkant van de Plaats, de Markt, heette in vroeger tijden de Kerkebuurt. Over twee huizen aan de Kerkebuurt verscheen in twee vorige Kakeleposten al een artikel. Nu komt het derde huis aan de orde. Dat pand is al lange tijd bekend als de Moriaan, een etablissement van aanzienlijke ouderdom, zoals zal blijken. Kerk Buijert De vier huizen die er stonden hadden alle vier een erf, soms achter het huis, soms ernaast en erachter. In het overzicht dat in 1557 is gemaakt ten behoeve van de belasting die tiende penning heette, vinden we onder het hoofd 'Kerk Buijert' vier namen, Cornelis Albertsz, Pieter Luijtgensz, Jacob Jansz erve (erfgenamen) en Riquert Pietersz. De opsomming gaat nog vele namen door, omdat toen de gehele Markt onder de naam 'Kerk Buijert' bekend stond. Bij elk van de vier bovenstaande namen vinden we 'sijn huijse ende erve', bij het tweede huis met de toevoeging 'ende hoeijbarch' (hooiberg) Moeten we aanne men dat het tweede huis oorspronkelijk een boerenbedrijf(je) is geweest? In het derde huis woont in 1605 volgens het verpondingsboek Reijer Cornelis Backer, die daar in 1610 nog woont. In 1615 woont daar Seger Corneliss Backer, hetzij een zoon, hetzij een broer. In 1623 is de situatie veranderd, dan woont er ene Cor nelis Buijckesz, die het huis heeft gekocht van Reijer Cornelisz Backer. Het is trouwens niet gezegd deze Reijer Cornelisz Backer er ook in woonde. Het ziet ernaar uit dat hij wel de eigenaar was, maar niet de bewoner. Ook Cornelis Buijkesz zal de eigenaar maar niet de bewoner zijn geweest. Bovendien is het aannemelijk dat rond 1600 de vier huizen op het rijtje tussen het Noord en de Schoolsteeg gezelschap hadden gekregen van nog twee andere, gebouwd op de erven tussen de huizen. Die conclusie moet getrokken worden uit het aantal namen dat we vinden in de pacht van 1605 tussen de al genoemde punten, hoek Noord en Schoolsteeg. Jan Nannisz Bonthonge In het eerste artikel over de huizen is vermeld dat Reijer Cornelisz Backer de eigenaar en vermoedelijk ook de bewoner was van het pand op de hoek van het Noord en de Kerkebuurt. Naast hem woont Hendrick Jansz Glasemaker in het tweede huis. Uit een transportakte d.d. 25 februari 1591 blijkt dat naast en ten oosten van Glasemaker Jan Nannisz Bonthontge woont. Deze Jan Nannisz Bonthontge blijkt samen met Jan Albertsz Rijsoort 'raetsheer' te zijn van de schutterij in Schagen. Schagen beschikte dus in 1592 over een schutterij, een plaatselijk verde digingslegertje. Het waren andere tijden. Wat er ten tijde van deze Bonthontge in het pand gevestigd was, is niet duidelijk. Reijer Cornelisz Backer De eerstvolgende keer dat dit derde huis van de Kerkebuurt V/V tl') (Ml De kerk gezien vanuit de Moriaan. 5/OJ De Markt ten noorden van de kerk. De Schoolsteeg, later Oude Schoolsteeg, loopt tussen de panden 283 en 284 en is nog steeds aanwezig. Het Moriaanshoofd

Kakelepost - Schagen | 2015 | | pagina 8